6 вежби за рамен стомак кои можете да ги правите во седечка положба

Работата во канцеларија има многу предности, но долгото седење во иста положба може и да му наштети на вашето здравје и формата на телото.

6-vezhbi-za-ramen-stomak-koi-mozhete-da-gi-pravite-vo-sedechka-polozhba-01.jpg

Доколку немате време за тренинг и вежбање после работа, а сакате да го намалите вишокот околу стомакот или едноставно да го стегнете, има решение и за тоа.

Собравме 6 вежби кои можете да ги правите додека седите на стол, а ќе ве направат поенергични и ќе ви го направат стомакот порамен.

1. Кренете го коленото кон градите

- ги зајакнува стомачните мускули, го подобрува варењето и помага во горење калории.

Како се прави:

 • Седнете на столче и исправете го грбот без да го поптпрете.
 • Ставете го стапалото на предниот дел на столот и влечете го кон градите, вовлекувајќи го стомакот.
 • Повторете 20-30 пати со двете нозе

6-vezhbi-za-ramen-stomak-koi-mozhete-da-gi-pravite-vo-sedechka-polozhba-02.jpg

2. Дупло кревање на колената

- во оваа позиција нежно, но ефективно се зацврстуваат сите мускули на стомакот.

Како се прави:

 • Држете ги колената и стапалата споени и потпрете ги рацете на страничните потпирачи.
 • Држете го грбот исправен и полека кревајте ги колената, носејќи ги поблиску до градите, а мускулите на стомакот ќе се истегнат истовремено.
 • Вратете ги нозете во почетната положба, но без да го допрат подот.
 • Повторете 10-20 пати.

6-vezhbi-za-ramen-stomak-koi-mozhete-da-gi-pravite-vo-sedechka-polozhba-03.jpg

3. Кревање на колената при страничен наклон на телото

- го подобрува држењето на кичмата и се истегнуваат стомачните мускули целосно, помагајќи да се отстрани страничниот вишок.

Како се прави:

 • Седнете поблиску до крајот на столчето со исправен грб и потпрете ги рацете на столчето од страна.
 • Наклонете го телото на една страна потпирајќи се само на едната половина од задникот.
 • Спојте ги нозете и кренете ги колената кон градите како во вежба 2.
 • Вратете се во почетната положба и повторете на другата страна.
 • Повторете 10-20 пати на секоја страна.

6-vezhbi-za-ramen-stomak-koi-mozhete-da-gi-pravite-vo-sedechka-polozhba-04.jpg

4. Допирање на подот

- помага во губење на вишокот масти околу кичмата и колковите.

Како се прави:

 • Ставете ги стапалата на подот и седнете исправено со телото и рацете.
 • Свртете го горниот дел на телото на десна страна наведнувајќи се нанапред и допрете го десното стапало со левата рака. Останете неколку секунди во таа позиција.
 • Исправете се и повторете го движењето на спротивната страна.
 • Повторете 20-30 пати на секоја страна.

6-vezhbi-za-ramen-stomak-koi-mozhete-da-gi-pravite-vo-sedechka-polozhba-05.jpg

5. Кревање на телото над столот

- брзо губење калории и зајакнување на стомачните мускули, грб и рамена. Секако, столчето мора да е стабилно, цврсто и без тркалца. (оваа вежба не е задолжителна бидејќи е ризична)

Како се прави:

 • Седнете на стол и потпрете ги рацете на страните.
 • Кренете го телото подигнувајќи ги задникот и колковите, а со рацете притискајте го столот и кревајте ги колената кон градите колку можете.
 • Останете во оваа положба 15-20 секунди, а потоа полека вратете се во почетна положба.
 • Повторете 4 пати.

6-vezhbi-za-ramen-stomak-koi-mozhete-da-gi-pravite-vo-sedechka-polozhba-06.jpg

6. Допирање на лакт и колено

- корисно за кичмата и за зајакнување на мускулите во долниот дел на стомакот.

Како се прави:

 • Седнете на стол со исправен грб без да се потпрете назад, а рацете ставете ги зад глава.
 • Кренете го десното колено во насока на градите и во исто време наведнете го левиот лакт во правец за да се допрат.
 • Вратете се во почетна положба и повторете 15 пати.
 • Сменете ја раката и ногата и повторете 15 пати.
 • Овие вежби најдобро е да се прават во 4 серии.

6-vezhbi-za-ramen-stomak-koi-mozhete-da-gi-pravite-vo-sedechka-polozhba-07.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...
7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg