Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Тест: Направете една едноставна вежба и откријте колку е старо вашето тело

За вистинската возраст нема да се обидуваме да погодуваме и да ја откриваме, но годините на телото, не се никако поврзани со вашите години, иако во некои случаи може да се преклопат.

test-napravete-edna-ednostavna-vezhba-i-otkrijte-kolku-e-staro-vasheto-telo-001.jpg

А, доколку ве интересира колку е старо вашето тело, направете го овој краток тест кој вклучува мала физичка активност.

За почеток, загрејте ги мускулите, а потоа направете само една вежба со која ќе се тестирате.

Застанете исправено и со горниот дел од телото наведнувајте се нанапред, обидувајќи се со рацете да го допрете подот.

Најважно од сѐ додека ја правите вежбата е нозете и грбот да останат исправени.

Запомнете го максималното ниво кое вашите раце го достигнале и потоа исправете се и пронајдете си ја позицијата во следниве фотки кои го откриваат значењето:

20-25 години

Дланките ги поставивте целосно на подот, а колената останаа целосно исправени, без да чувствувате посебен притисок и болка во мускулите.

test-napravete-edna-ednostavna-vezhba-i-otkrijte-kolku-e-staro-vasheto-telo-02.jpg

25-38 години

Го допревте подот со прстите од дланките, колената можеби малку се свиткаа, но целата вежба не ви предизвика непријатно чувство.

test-napravete-edna-ednostavna-vezhba-i-otkrijte-kolku-e-staro-vasheto-telo-03.jpg

38-50 години

Со прстите на рацете успеавте најмногу да ги допрете стапалата, колената се свиткани и поднаветнати, а во мускулите почувствувавте притисок заради што веднаш посакавте да се исправите што е можно побрзо.

test-napravete-edna-ednostavna-vezhba-i-otkrijte-kolku-e-staro-vasheto-telo-04.jpg

Над 50 години

Со дланките не достигнавте ни до стапалата, а обидот за да се наведнете повеќе ве тера да ги свиткате колената и се чувствувате непријатно во свиткана позиција.

test-napravete-edna-ednostavna-vezhba-i-otkrijte-kolku-e-staro-vasheto-telo-06.jpg


Ако резултатот не ве задоволува, не паничете, постои решение и за тоа.

Секој ден правете ја истата вежба и наведнувајте се 30 пати по малку, а за 1 месец ќе се изненадите од резултатот кога ќе видите до каде може да се наведнете.

Потребна е само упорност, а со наведнувањето ќе станете пофлексибилни, ќе ги зајакнете лигаментите и целото тело.

test-napravete-edna-ednostavna-vezhba-i-otkrijte-kolku-e-staro-vasheto-telo-05.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вежби за истегнување кои ќе ве спасат од болки во телото и вкочанетоста заради долго седење Можете значително да ги намалите болките и вкочанетоста во грбот, вратот, нозете...
7 причини зошто треба да почнете да пешачите секое утро Утринската прошетка ќе ве расони, ќе ви помогне да го согорите вишокот масти, а ...
Како да ја намалите болката во мускулите по тренинг? Немојте секој ден да вежбате со тегови, а по тренингот испијте чаша чоколадно мл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg