3 минути пред спиење: Едноставни вежби за слаби и затегнати нозе
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


3 минути пред спиење: Едноставни вежби за слаби и затегнати нозе

Како што досега ви е познато, вежбањето треба да биде редовно, без разлика колку трае и колку се тешки вежбите.

3-minuti-pred-spienje-ednostavni-vezhbi-za-slabi-i-zategnati-noze-01.jpg

Треба да го одржувате телото активно и во форма и сите опции се подобри отколку да не правите ништо.

Многу од нас имаат проблем со вишокот сало во нозете и секој посакува слаби, затегнати и згодни нозе.

Па, доколку не сте од оние кои сакаат долги и напорни тренинзи, а сепак сакате да ослабете, следниве вежби се идеални за вас.

  • Локација: во кревет или на под
  • Времетраење: 3 минути
  • Период: најдобро пред спиење (или наутро кога ќе се разбудите)
  • Редовност: секој ден

Вежба за преден дел на бутови и колена

Легнете на грб, а рацете ставете ги покрај телото. Двете нозе подигнете ги под ист агол и максимално истегнете ги колената. Потоа виткајте ги надоле едната па другата нога и враќајте ги во почетна позиција.

Повторете 10 пати со двете нозе.

3-minuti-pred-spienje-ednostavni-vezhbi-za-slabi-i-zategnati-noze-03.gif

Вежба за предниот и задниот дел на бутовите

Прв дел:

Легнете на грб со исправени нозе нагоре, а стапалата поставете ги паралелно на подот. Движете ги нозете нагоре надоле исто како во првата вежба, а стапалата не заборавајте постојано да ви бидат во иста положба.

Повторете 10 пати.

3-minuti-pred-spienje-ednostavni-vezhbi-za-slabi-i-zategnati-noze-05.gif

Втор дел:

Легнете на грб со кренати нозе и благо свиткани во колената. Правете кружни движења со споени нозе, кревајќи го задникот и поткренувајќи ги нозете нагоре кон вашата глава, како на анимацијата.

Повторете 20 пати.

3-minuti-pred-spienje-ednostavni-vezhbi-za-slabi-i-zategnati-noze-06.gif

Вежба за затегнување на внатрешниот дел од бутовите

Легнете на грб и исправете ги нагоре двете нозе. Вкрстете ги така што десната нога ќе биде одозгора и спуштете ги надоле заедно, ширејќи ги настрана, како што е прикажано на анимацијата.

Важно е нозете цело време да се споени и да ги притискате една кон друга.

Повторете 10 пати со десната и 10 пати со левата нога одозгора.

3-minuti-pred-spienje-ednostavni-vezhbi-za-slabi-i-zategnati-noze-08.gif

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 вежби за истегнување на телото заради кои нема да молите за масажа Дали и вие сте од оние кои постојано чувствуваат болка во телото и здрвеност, па...
Вежби за рамен стомак и тенка половина кои може да ги правите без да станете од столче За да го донесете телото во одлична форма пред летото, треба да се потрудите око...
Вежби за истегнување од 1 минута кои ќе ве спасат од болки во грбот Повеќето луѓе кои се по 8 часа, а можеби и повеќе на компјутер и постојано се во...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg