5 едноставни вежби за грб кои ќе ви дадат чувство како да сте имале масажа


5 едноставни вежби за грб кои ќе ви дадат чувство како да сте имале масажа

Вкочанетоста во грбот ќе исчезне само со дваесетина минути посветени на овие вежби. Потребна ви е само една столица.

5-ednostavno-vezbi-za-grb-koi-kje-vi-dadat-chuvstvo-kako-da-ste-imale-masaza-01.jpg

Ако седите на работното место во фотелја по 8 часа на ден, тогаш голема е веројатноста да се соочувате со непријатност во грбот, болка и мускулна згрченост.

Доколку немате време за посета на пилатес и јога часови, како и масажи, тогаш овие 5 вежби се совршеното решение за вас:

Крилја на пеперутка

Седнете на крајот од столицата со исправен грб. Нозете нека ви бидат во линија со рамениците и стапалата комплетно на подот.

Ставете ги дланките на главата, а лактите убаво раширете ги. При вдишувањето, туркајте ги градите нанапред, а при издишувањето вратете се во стартната позиција на седење и раширете ги рацете.

5-ednostavno-vezbi-za-grb-koi-kje-vi-dadat-chuvstvo-kako-da-ste-imale-masaza-02.jpg

Мачкин грб

Седнете на столицата како во првата вежба и дланките ставете ги на колената.

При вдишувањето максимално истегнете го грбот нанадвор, а рамениците нанапред. При издишувањето направете го спротивното со истегнување на рамениците наназад.

5-ednostavno-vezbi-za-grb-koi-kje-vi-dadat-chuvstvo-kako-da-ste-imale-masaza-03.jpg

Јаже

Седнете исправено на страна на столицата (како на фотографијата).

Вдишете, а при издишувањето свртете ги рамениците на другата страна, обидувајќи се да го одржувате торзото непоместено.

Останете во ова позиција 30 секунди, вратете се назад и одново почнете. Потоа, од другата страна.

5-ednostavno-vezbi-za-grb-koi-kje-vi-dadat-chuvstvo-kako-da-ste-imale-masaza-04.jpg

Балерина

Седнете со прав грб потпрени на столицата.

Со едната рака фатете се за столицата, релаксирајте го рамото да потоне, а кренете ја другата рака и туркајте на спротивната страна. Ќе почувствувате како мускулите ви се затегнуваат. Внимавајте да не го поместувате телото напред или назад и повторете на другата страна.

5-ednostavno-vezbi-za-grb-koi-kje-vi-dadat-chuvstvo-kako-da-ste-imale-masaza-05.jpg

Птица

Седнете и прекрстете ја ногата така што глуждот на една нога ќе ви биде на коленото од другата.

Туркајте го телото напред и ќе почувствувате како градите ви се „отвораат“. Задолжително грбот нека ви биде прав. Позиционирајте се најдолу што можете и останете така 30 секунди, а потоа сменете ја ногата.

5-ednostavno-vezbi-za-grb-koi-kje-vi-dadat-chuvstvo-kako-da-ste-imale-masaza-06.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 вежби за истегнување на телото заради кои нема да молите за масажа Дали и вие сте од оние кои постојано чувствуваат болка во телото и здрвеност, па...
Вежби за рамен стомак и тенка половина кои може да ги правите без да станете од столче За да го донесете телото во одлична форма пред летото, треба да се потрудите око...
Вежби за истегнување од 1 минута кои ќе ве спасат од болки во грбот Повеќето луѓе кои се по 8 часа, а можеби и повеќе на компјутер и постојано се во...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg