Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Вежби кои ќе ви помогнат да се ослободите од салото на грбот и „свадбарките“

Нема ништо полошо од тоа да се облечете во некоја пролетна маичка и да забележите дека салото на грбот и рацете се истакнуваат повеќе од што треба.

vezhbi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-oslobodite-od-saloto-na-grbot-i-svadbarkite-01.jpg

Честопати се фокусираме на другите делови од телото при вежбањето, па забораваме дека има вишок и на грбот, а да не заборавиме и на „свадбарките“ кои на сите им одат на нерви.

Покрај стандардните вежби за цело тело, постојат и вежби кои ќе ви помогнат да го намалите вишокот на овие два дела.

Така, ќе имате совршено тело од глава до пети и ќе можете слободно да облечете тесни маички со голи раменици.

Практикувајте го овој тренинг 2-3 пати неделно и правете одмор помеѓу вежбите. За вежбите каде на сликите се прикажани тегови, пожелно е да користите мали тегови.

Вежба 1

Одлично е да го почнете тренингот со 2-минутно скокање на јаже за да се загреете и да ги зајакнете рамената и грбот.

vezhbi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-oslobodite-od-saloto-na-grbot-i-svadbarkite-02.jpg

Вежба 2

 • Застанете исправено со стапала раширени малку повеќе од колковите и малку свиткајте ги колената.
 • Кренете ги рацете нагоре виткајќи ги во лактите и левата рака турнете ја надесно како движење за удар.
 • Вратете се во почетна положба и повторете го тоа со десната рака на левата страна.
 • Менувајте ги рацете со исти движења 60 секунди и повторете 3 пати со пауза од 20-30 секунди.

vezhbi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-oslobodite-od-saloto-na-grbot-i-svadbarkite-063.jpg

Вежба 3

 • Легнете на грб со рацете свиткани над градите и со кренати нозе свиткани во колената под прав агол.
 • Кренете ги рацете нагоре над градите и подигнете се со рамената, истовремено кревајќи ги нозете исправено нагоре.
 • Вратете се во почетна положба и повторувајте го истото движење 45 секунди.
 • Повторете 3 пати со пауза од 20-30 секунди.

vezhbi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-oslobodite-od-saloto-na-grbot-i-svadbarkite-04.jpg

Вежба 4

 • Спуштете се и застанете во положба за склекови.
 • Полека спуштете ги градите кон подот и фокусирајте се на мускулите на грбот.
 • Турнете се нагоре до почетната положба.
 • Повторувајте го ова движење 45 секунди.
 • Повторете ја вежбата 3 пати со пауза од 20-30 секунди.

vezhbi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-oslobodite-od-saloto-na-grbot-i-svadbarkite-05.jpg

Вежба 5

 • Легнете во положба за склек, но со исправени раце како на првата фотографија.
 • Свртете го горниот дел од телото на лево и кренете ја левата рака исправено нагоре.
 • Вратете се во почетна положба и повторете го истото на десната страна, со десна така.
 • Менувајте ги рацете со исти движења 45 секунди.
 • Повторете ја вежбата 3 пати, со пауза од 20-30 секунди.

vezhbi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-oslobodite-od-saloto-na-grbot-i-svadbarkite-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
Српски масер покажува едноставни вежби за да го исправите грбот и да ги намалите болката и вкочането... Популарниот масер вели дека тајната на исправениот грб без болки е во умот, а на...
Вежби за истегнување кои ќе ве спасат од болки во телото и вкочанетоста заради долго седење Можете значително да ги намалите болките и вкочанетоста во грбот, вратот, нозете...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg