Заборавете на калориите: На што треба да се фокусирате за време на вежбањето?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Заборавете на калориите: На што треба да се фокусирате за време на вежбањето?

Да, сосема е очекувано дека ве интересира колку калории ќе согорите со денешниот тренинг, но тоа не треба да ви биде во фокусот.

zaboravete-na-kaloriite-na-shto-treba-da-se-fokusirate-za-vreme-na-vezhbanjeto-01.jpg

Постојат многу нешта за кои можете да размислувате за време на вежбањето, особено оние кои доаѓаат како негова последица. Броењето калории може да ви биде и демотивација, особено ако ја цените храната и ако едно парче торта ве прави анксиозни и ви предизвикува омраза кон себе.

Но, вежбањето е многу повеќе од тоа. Еве што сè може да биде во вашиот фокус, наместо согорените калории:

Вашата сила

Што и да тренирате, со тек на време тоа ќе ве направи и посилни и попрофесионални во самиот спорт. Наместо да размислувате колку калории ќе согорите додека боксирате вреќа, мислете на тоа дека еден ден ќе имате навистина силен и извежбан удар и ќе можете да се одбраните доколку тоа е потребно.

До каде може да одите

Ако трчате на лента, многу е веројатно дека по само неколку месеци ќе можете тоа да го правите подолго и да „истрчате“ повеќе метри. Или пак, ако изберете боречка вештина, можеби и ќе бидете успешни во нејзе.

zaboravete-na-kaloriite-na-shto-treba-da-se-fokusirate-za-vreme-na-vezhbanjeto-02.jpg

Дека нештата стануваат полесни

Можеби успевавте да направите само пет стомачни вежби кога почнавте, а сега правите 20 без никаков проблем? Не грижете се, за кратко време ќе ви биде полесно да направите и 50, па и 100 вежби.

Се подобрува работата на срцето

Физичката активност им помага на сите мускули, вклучително и срцето, да работат со правилен ритам.

zaboravete-na-kaloriite-na-shto-treba-da-se-fokusirate-za-vreme-na-vezhbanjeto-03.jpg

Вашите подобрени еластичност и рамнотежа

По извесно време, вашето тело ќе стане поеластично и пофлексибилно, но ќе умеете и подобро да воспоставувате рамнотежа. Ова може да ви користи при многу секојдневни ситуации, но и за време на сексот.

Доброто чувство по тренинг

Сосема е нормално после тренинг да се чувствувате уморно, но ако споредите со другите видови умор, овој е далеку поубав и попријатен.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку години би ѝ дале на женава? (фото) Таа без проблем позира во бикини на плажа и тесните фустани се како излиени на н...
10 работи за вашиот фит изглед кои може да почнете да ги правите ведна... За да бидете фит не мора да значи дека мора да одите во теретана и да правите те...
41-годишна мајка на две деца вежба помалку, а изгледа подобро отколку ... Која е тајната на нејзиниот младешки изглед? Белинда Нортон вели дека се чувству...