Ефективни начини како да се ослободите од болките во вратот по напорен ден
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Ефективни начини како да се ослободите од болките во вратот по напорен ден

Неправилното седење пред компјутер, лошото спиење и долгото време поминато на телфон во наведната положба на главата, предизвикува проблеми и болки во вратот.

efektivni-nachini-kako-da-se-oslobodite-od-bolkite-vo-vratot-po-naporen-den-01.jpg

По напорен ден, сè што сакате е да се релаксирате и некој да ве измасира, но ретко наоѓате „жртва“.

Па, доколку не сакате веќе да досаѓате никому, а сакате да се ослободите од болките, можете да го направите тоа само.

Неколку начини како да ја намалите болката во вратот и да ја подобрите положба:

Масажа со тениско топче

Земете тениско топче и масирајте со благо притискање и движење во различни насоки.

Ако некаде чувствувате поголема напнатост благо притиснете 20 секунди на местото и потоа пуштете па продолжете со масажа, но не стискајте силно.

efektivni-nachini-kako-da-se-oslobodite-od-bolkite-vo-vratot-po-naporen-den-02.jpg

Истегнување

Легнете на стомак и допрете ја брадата на подот, а рацете ставете ги на страна.

Свиткајте ги нозете нагоре така што петите ќе дојдат во висина на задникот. Фатете ги глуждовите со двете раце.

Вдишете длабоко, свиткајте се колку можете повеќе со градите и главата кренати од подот.

Останете во оваа положба 10 секунди, а потоа издишете и полека пуштајте ги зглобовите и спуштајте го телото надоле.

efektivni-nachini-kako-da-se-oslobodite-od-bolkite-vo-vratot-po-naporen-den-03.jpg

Истегнување

Застанете на колена и нозете поставете ги во ширина на колковите. Ставете ги рацете на колковите и исправете се. Потоа полека наведнувајте се наназад како на сликата, а рацете потпрете ги на петите. Навалете ја главата наназад и стојте во таа положба 30-60 секунди па вратете се во почетна положба.

efektivni-nachini-kako-da-se-oslobodite-od-bolkite-vo-vratot-po-naporen-den-04.jpg

Истегнување

Легнете на подот на стомак со лицето надолу, споени нозе и исправени прсти. Ставете ги дланките под рамената како во позиција за склек.

Вдишете и полека кревајте го телото нагоре без целосно да се потпирате на рацете и без да ги исправите целосно.

Навалете ја главата наназад и истегнете го грбот. Останете во оваа положба 15-30 секунди, па вратете се надолу со издишување.

efektivni-nachini-kako-da-se-oslobodite-od-bolkite-vo-vratot-po-naporen-den-05.jpg

Бонус: како да го држите телефонот кога сте во кревет:

efektivni-nachini-kako-da-se-oslobodite-od-bolkite-vo-vratot-po-naporen-den-06.jpg

М. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Лесни вежби со кои ќе се ослободите од болката во нозете по напорен де... Сè повеќе луѓе имаат проблеми со болка во колената, стапалата или колковите, а г...
Едноставни начини да ја подобрите рамнотежата на телото Одржувањето на рамнотежата на телото се губи во текот на годините. Но, доколку и...
За сите кои имаат седечка работа - 4 истегнувања за кои телото ќе ви б... Доколку сте од оние кои најголем дел од работното време го поминуваат во седечка...