За сите кои имаат седечка работа - 4 истегнувања за кои телото ќе ви биде благодарно


За сите кои имаат седечка работа - 4 истегнувања за кои телото ќе ви биде благодарно

Доколку сте од оние кои најголем дел од работното време го поминуваат во седечка положба, тогаш ова се вистински вежби за вас. Веројатно се соочувате со болки во вратот и половината, чести главоболки, трнење во краевите на екстремитетите.

4-istegnuvanja-za-koi-teloto-ke-vi-bide-blagodarno-01.jpg

Можеби го немате луксузот да вежбате за време на паузата, но она што може да го направите се овие едноставни, а ефектни секојдневни истегнувања поради кое телото ќе ви биде мошне благодарно:

Мост

Доколку редовно ја практикувате оваа вежба, ќе почувствувате дека помага во истегнувањето на градниот кош, вратот, ’рбетот и колковите. Истовремено го зајакнува грбот, задникот и листовите.

Ја подобрува крвната циркулација и помага во сузбивањето на стресот и благата депресија.

4-istegnuvanja-za-koi-teloto-ke-vi-bide-blagodarno (1).jpg

Допирање на ножните прсти

Делува лесно, нели? Сепак, потребно е да вложите малку повеќе напор, а доколку навистина сакате предизвик откако ќе ги допрете ножните прсти со рацете, кренете ги стапалата, односно застанете на прстите.

Ќе го ослободите притисокот во колковите, добро ќе ги истегнете листовите на нозете, ќе ги зајакнете препоните и колената, а ’рбетот на овој начин станува посилен и флексибилен.

4-istegnuvanja-za-koi-teloto-ke-vi-bide-blagodarno (2).jpg

Истегнување на коленици со главата надолу

Доколку издржите 5 минути дневно во оваа положба ќе почувствувате мир во умот. Оваа поза делува како апче за смирување, а воедно е одлична за дигестијата на храната. Го истегнува долниот дел од грбот и ги отвора колковите.

4-istegnuvanja-za-koi-teloto-ke-vi-bide-blagodarno (4).jpg

Истегнување на четвртестиот слабински мускул

Овој мускул е делот којшто предизвикува вкочанетост и болки во долниот дел од грбот, односно во половината поради предолго седење и премалку истегнување на телото.

Овој дел од телото мора да се истегнува секојдневно, особено доколку најголем дел од денот го поминувате во седечка положба.

4-istegnuvanja-za-koi-teloto-ke-vi-bide-blagodarno (3).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Јога пози кои ќе ви ја олеснат болката предизвикана од ишијас Лумбоишијалгија или ишијас е состојба на хронична болка во долниот дел на грбот,...
Како да се ослободите од „слоевитите перничиња“ на колковите? Ако имате широки колкови, тогаш знаете колку е тешко да ги отстраните масните на...
6 вежби кои ги топат масните наслаги, а не ви треба дополнителна опрема Секој од нас сака да изгледа добро и да биде во форма, но ретко кој има време ил...