5-минутни вежби кои ги топат мастите околу стомакот

За сите кои се борат со мастите во пределот на стомакот со години - ви помагаме со неколку вежби во кои треба да вложите минимален напор и само 5 минути дневно.

5-minutni-vezbi-koi-gi-topat-mastite-okolu-stomakot-01.jpg

Секако, треба да ги комбинирате со здрава и правилна исхрана, односно вежбите се само додаток во „војната“ против килограмите и наталожените масти.

Ова се вежбите кои ќе ви помогнат да го израмните стомакот до летоска:

Прва вежба

Легнете на простирка, со споени нозе. Ставете ги рацете под задникот. Со стегнати нозе, подигајте ги стапалата кон таванот.

Повторете 15 пати со едната, па со другата нога.

5-minutni-vezbi-koi-gi-topat-mastite-okolu-stomakot-02.jpg

Втора вежба

Легнете на грб, со нозете свиткани под агол од 90 степени. Ставете ги рацете на под. Кревајте ги нозете кон таванот, додека колениците ви се спојуваат со градите.

Повторете 15 пати, направете пауза, па уште 15 пати.

5-minutni-vezbi-koi-gi-topat-mastite-okolu-stomakot-03.jpg

Трета вежба

Застанете во положба како пред да направите чучнувања. Едната нога повлечете ја чекор наназад, односно направете чучнување наназад.

Вратете се во рамна положба, па потоа зададете удар, како на илустрацијата. Вратете се во првобитната положба.

Повторете 15 пати со едната, 15 пати со другата нога.

5-minutni-vezbi-koi-gi-topat-mastite-okolu-stomakot-04.jpg

Четврта вежба

Застанете во планк положба, со рацете исправени во лактите. Кога ќе почувствувате стабилност, едната нога вовлечете ја кон градите, па вратете. Потоа повторете со другата.

Направете 15 наизменични повторувања, паузирајте 15 секунди, па повторете уште 15 пати.

5-minutni-vezbi-koi-gi-topat-mastite-okolu-stomakot-05.jpg

Петта вежба

Легнете на рамна површина и подигнете ги градите како за стомачни. Но, овојпат ротирајте се лево-десно, додека не го допрете спротивното колено, како на илустрацијата.

Повторете 15 пати, одморете, па повторете уште 15 пати.

5-minutni-vezbi-koi-gi-topat-mastite-okolu-stomakot-06.jpg

Шеста вежба

Застанете во положба со исправени раце, подигнат задник и нозе свиткани накј колената под агол од 90 степени.

Наизменично подигајте ја лавата нога со десната рака, обидувајќи се да ги допрете без да го свиткате грбот. Повторете со спротивната страна.

Треба да направите 16 повторувања со секоја страна, да одморите 30-40 секунди, па да повторите уште 16.

5-minutni-vezbi-koi-gi-topat-mastite-okolu-stomakot-07.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 лесни и ефикасни вежби ако сакате да имате тело со секси облини Во зависност од градбата на телото, кај некои жени има мали вдлабнатини од стран...
„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...
8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg