Трикови како да им ја вратите формата на вашите гради по слабеење
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Трикови како да им ја вратите формата на вашите гради по слабеење

Спуштените гради се нормална појава после слабеење, но многу жени се чувствуваат несигурно поради нивниот изглед. 

kako-da-im-ja-vratite-formata-na-vashite-gradi-posle-slabeenje-01.jpg

Факт е дека ткивото на градите не може целосно да се врати во оригиналната состојба, но сепак можете да им го подобрите изгледот. Комбинацијата од здрава исхрана, вежбање и некои други трикови ќе ви помогнат во ова.

Правете вежби за целото тело

За цврсти гради потребно е да правите вежби за таа мускулна група. Но бидејќи градите воглавно се состојат од масно ткиво и жлезди, не можете да ги подигнете само нив.

Па, за да им го подобрите изгледот, важно е да прaвите вежби и за мускулите околу вашите гради. Потребно е да го активирате целиот горен дел од телото за да го подобрите држењето на телото и изгледот на вашите гради.

kako-da-im-ja-vratite-formata-na-vashite-gradi-posle-slabeenje-02.jpg

Држење на телото

Исправеното држење на телото ќе направи да изгледате подобро, но уште поважно - го спречува спуштањето на градите. Правилното држење на телото помага во правилна распределба на тежината, па дури и ги спречува болките во градите и грбот.

Секогаш стојте и движете се со исправена глава и собран стомак, а рамената вратете ги малку назад. Доколку имате проблем да ја погодите правилната положба, замислете си дека стоите со грбот залепени до ѕид.

kako-da-im-ja-vratite-formata-na-vashite-gradi-posle-slabeenje-03.jpg

Градникот е важен

Квалитетниот градник треба да ги држи вашите гради и да го намали напорот врз нив. Градникот треба да биде доволно тесен за да го намали движењето на градите, но не и да ве стега. Кога сте активни, не заборавајте да облечете спортски градник.

Сепак, нема потреба да го носите постојано, бидејќи некои истражувања покажале дека ова може да го има спротивниот ефект. Наводно, постојаното носење на градник ги ослабува мускулите, што пак може да ги спушти вашите гради.

kako-da-im-ja-vratite-formata-na-vashite-gradi-posle-slabeenje-04.jpg

Правилна исхрана и здрава тежина

Можеби нема да ја подобрите состојбата на градите само со исхраната, но кога ќе се храните здраво ќе го избегнете наглото менување на тежината, што може дополнително да го оштети ткивото на градите.

Здравите масти, како оние од риба, јаткасти плодови или авокадо, можат да ја подобрат состојбата на кожата, а со тоа и изгледот на градите. Се разбира, не заборавајте да пиете многу вода за да ја подобрите еластичноста на кожата.

kako-da-im-ja-vratite-formata-na-vashite-gradi-posle-slabeenje-05.jpg

Масажа

Масажата на градите ја подобрува циркулацијата и го зајакнува нивното ткиво. Најдобро е да ги масирате градите секој ден околу 10-тина минути, движејќи ги прстите од долу кон горе.

Можете да употребувате и разни масла, во зависност од вашата кожа. Маслиновото масло е одличен извор на антиоксиданти, а истовремено ја подобрува текстурата и еластичноста на кожата.

kako-da-im-ja-vratite-formata-na-vashite-gradi-posle-slabeenje-06.jpg

Заборавете на цигарите

Знаеме дека пушењето го забрзува процесот на стареење, а чадот ја намалува еластичноста на ткивата. Покрај тоа, пушењето е поврзано и со уништувањето на колагенот и еластинот, го влошува крвниот доток и го забавува разнесувањето на кислород и хранливи материи до клетките

kako-da-im-ja-vratite-formata-na-vashite-gradi-posle-slabeenje-07.jpg

На следната страна вежби за гради...Би можело да ве интересира:

6 вежби за истегнување на телото заради кои нема да молите за масажа Дали и вие сте од оние кои постојано чувствуваат болка во телото и здрвеност, па...
Вежби за рамен стомак и тенка половина кои може да ги правите без да станете од столче За да го донесете телото во одлична форма пред летото, треба да се потрудите око...
Вежби кои може да ги правите со детето за да се вратите во форма по породувањето Мајките со мали бебиња немаат многу време за одење во теретана и враќање на тело...

Најчитани неделава