Нова вежба која ќе ја замени добро познатата plank позиција
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Нова вежба која ќе ја замени добро познатата plank позиција

Ако ја барате најдобрата вежба за брзо стегнување на телото, до пред извесно време сите ќе ви ја препорачаа plank позицијата. Но, сега во светот на фитнесот се пробива нова, едноставна вежба која го тонира целото тело.

nova-vezba-koja-ke-ja-zameni-dobro-poznatata-plank-pozicija-1.jpg

Оваа нова супер вежба е добра бидејќи активира повеќе групи на мускули.

Вклучете ја во дневната рутина, бидејќи ја подобрува целокупната сила и цврстина на телото, велат фитнес тренерите.

Што е всушност вежбата Deadbugs?

Тоа е вежба која главно делува на стомакот, но и на рацете, задникот и бутовите.

Исто така, добра е затоа што не ви треба дополнителна опрема. Треба само да го подготвите телото и умот.

Како да ја практикувате Deadbugs вежбата?

Што НЕ смее да правите додека ја правите вежбата?

Никако немојте да брзате. Најдобри резултати се постигнуваат ако ја правите бавно и стабилно.

Исто важи и за дишењето – вдишувајте полека, низ нос. Издишувајте силно, но контролирано, низ уста.

И секако – без претерување и форсирање! Доволни се 2-3 сета од 5-8 повторувања.

nova-vezba-koja-ke-ja-zameni-dobro-poznatata-plank-pozicija-2.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Татко на 4 деца во 60-тите има подобро тело отколку кога имал 20 годин... За некои луѓе годините дефинитивно се само бројка, а пензионираниот адвокат Клеј...
Тајните на познатите дами за рамен стомак и после 40-тата Дури и оние познати дами кои родиле неколку пати, можат да се пофалат со совршен...
12 вежби во планк позиција кои заменуваат цел тренинг на различни спра... Ако практикувате вежби во теретана на различни справи и веќе ви станува малку зд...