Како да се ослободите од „слоевитите перничиња“ на колковите?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Како да се ослободите од „слоевитите перничиња“ на колковите?

Ако имате широки колкови, тогаш знаете колку е тешко да ги отстраните масните наслаги од нив, посебно оние кои наликуваат на перничиња во неколку слоеви.

kako-da-se-oslobodite-od-tvrdoglavite-masni-naslagi-na-kolokvite-01.jpg

Дури и да ослабете, перничињата на колковите речиси сигурно ќе останат. Сепак, постојат неколку трикови што ќе ви помогнат да се ослободите од нив и да ја добиете фигурата за којашто сонувате.

Што претставуваат масните наслаги на колковите?

Според лекарите, овие масни наслаги се појавуваат од неколку причини – хормонална нерамнотежа, проблеми со циркулацијата, премногу седење, породување и стрес.

Но воглавно, жените се програмирани да акумулираат масти на колковите поради нивната плодност.

Мастите во овој предел почнуваат да се појавуваат во пубертетот, а акумулирањето трае до околу 22-годишна возраст.

Кога менструалниот циклус на жената ќе се стабилизира, масното ткиво на колковите станува тврдо. А, токму ова ткиво е тешко за отстранување, дури и ако вежбате редовно и се храните здраво.

Трикови за намалување на масните наслаги на колковите

За да го постигнете ова, ќе треба да направите неколку промени во животниот стил.

- Спијте повеќе. Поради недостатокот од сон, телото почнува да го произведува хормонот грелин, кој предизвикува чувство на глад. Но, спиењето 7-8 часа навечер го регулира неговото ниво.

- Започнете го утрото со шолја кафе. Кафето е диуретик и го стимулира метаболизмот. Истовремено, помага во согорувањето калории за време на вежбање.

kako-da-se-oslobodite-od-tvrdoglavite-masni-naslagi-na-kolokvite-02.jpg

- Додајте електролити (банана, јогурт, зелен зеленчук) во исхраната. Калциум, магнезиумот и калиумот помагаат во отстранувањето на солта од организмот. Колку повеќе ги внесувате, толку помалку сол ќе се задржува во ткивото. Со ова ќе се намали и акумулирањето на масти и целулит.

- Внимавајте на исхраната, но не гладувајте. Ако внесувате помалку калории од потребното, вашето тело ќе почне да складира масти. Па, изгладнувањето не е никакво решение. Наместо тоа, во текот на денот грицкајте моркови и зеленчук и додајте повеќе протеини во исхраната.

- Масирајте ја областа со есенцијални масла. Направете мешавина од сина глина и неколку капки масло од лимон и рузмарин. Со масажа нанесете ја смесата на колковите. Потоа завиткајте се во пластична фолија, оставете да отстои 40-тина минути и исплакнете со топла вода.

На следната страница дознајте кои вежби се најефикасни...Би можело да ве интересира:

Колку години би ѝ дале на женава? (фото) Таа без проблем позира во бикини на плажа и тесните фустани се како излиени на н...
Колку често треба да се мерите на вага, кога сакате да ослабете? Првобитно се веруваше дека честото мерење на телесната тежина само создава прити...
6 вежби за истегнување на телото заради кои нема да молите за масажа Дали и вие сте од оние кои постојано чувствуваат болка во телото и здрвеност, па...

Најчитани неделава