На 70 години ослабела 30 килограми и станала фитнес инфлуенсерка (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


На 70 години ослабела 30 килограми и станала фитнес инфлуенсерка (фото)

Џоан Мекдоналд од Канада има 74 години и колку што е физички активна, толку е и активна на Инстаграм како инфлуенсерка.

na-70-godini-oslabela-30-kilogrami-i-stanala-fitnes-influenserka-001_resize.jpeg

Со полни 70 години Џоан била незадоволна од својот живот. Имала вишок килограми, речиси 90, била на апчиња за висок крвен притисок и се борела со сериозен артритис.

Поради тоа решила дека е време за промена. Почнала да вежба и јадела 5 здрави оброци дневно, додека не се довела во форма од 60 килограми.

Промената почнала со помош на нејзината ќерка Мишел, која е кондиционен тренер, и ѝ препорачала тренинзите да ѝ се состојкат од:

  • 4 пати неделно тренинг за издржливост,
  • Еднаш неделно јога,
  • 3-4 пати неделно кардио или возење велосипед околу 40 минути.

Сега гордо води свој Инстаграм профил и ги инспирира жените во подоцнежни години, кои можеби некаде попатно во животот се откажале од негата и грижата за себе:

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку години би ѝ дале на женава? (фото) Таа без проблем позира во бикини на плажа и тесните фустани се како излиени на н...
Колку често треба да се мерите на вага, кога сакате да ослабете? Првобитно се веруваше дека честото мерење на телесната тежина само создава прити...
Мажи кои драстично ослабеле и сега се дефиниција за машка холивудска убавина Не е тајна дека вишокот масти и килограми ни го нарушува здравјето, но честопати...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg