Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Скршената рачка од џогер искористете ја за фит тело – 13 предлог вежби

Нема потреба од теретана или скапа опрема за вежбање за да бидете во форма – некогаш ќе ви се најдат и предмети што веќе ги имате во домот.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-01.jpg

Во продолжение можете да погледнете неколку забавни вежби кои можете да ги правите дома и со кои ќе ги активирате мускулите во целото тело. За овие вежби ви треба долг стап, а како замена можете да искористите рачка од метла или џогер.

Вежба за грб, стомак и раце

 • Раширете ги нозете повеќе од рамената.
 • Ставете ја рачката на рамената и малку свиткајте ги колената.
 • Свртете се на една страна што е можно повеќе, без да ги движите нозете, а потоа свртете се и на другата.
 • Правете ја вежбата 30-секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-02.jpg

Вежба за раце и половина

 • Раширете ги нозете малку повеќе од рамената.
 • Со двете раце фатете ја рачката пред вас и малку свиткајте ги колената.
 • Држете го грбот исправен и завртете се на едната, па на другата страна, слично како претходната вежба.
 • Правете ја вежбата 30 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-03.jpg

Вежба за половина, стомак и раце

 • Фатете ја рачката со двете раце и раширете ги нозете колку рамената.
 • Испружете ги рацете напред и наведнете се, па малку свиткајте ги колената.
 • Завртете се на едната, па на другата страна без да ги движите нозете.
 • Правете ја вежбата 40 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-04.jpg

Вежба за нозе

 • Раширете ги нозете колку рамената и ставете ја рачката на рамената.
 • Кренете ја десната нога што е можно повисоко.
 • Потоа кренете ја левата.
 • Правете ја вежбата наизменично со двете нозе 40 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-05.jpg

Вежба за стомак и нозе

 • Застанете со малку раширени нозе и ставете ја рачката на рамената.
 • Соберете го стомакот, свиткајте го левото колено и доближете го стапот.
 • Повторете со другата нога.
 • Правете ја вежбата 40 секунди, наизменично со двете нозе.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-06.jpg

Веслање

 • Раширете ги нозете колку рамената.
 • Фатете ја рачката пред вас со двете раце.
 • Со рацете и рачката правете движења како веслање.
 • Правете ја вежбате со 40 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...
8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...
Едноставни вежби со кои ќе ја намалите болката во стапалата + како да ја спречите За да ги намалите болките во стапалата, треба да ги раздвижите, а во продлжение ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg