Скршената рачка од џогер искористете ја за фит тело – 13 предлог вежби

Вежба за истегнување

 • Раширете ги нозете колку рамената.
 • Фатете ја рачката со двете раце пред вас.
 • Полека наведнете се напред, а притоа испружете ги рацете, па вратете се во почетната положба.
 • Правете ја вежбата 30 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-08.jpg

Стомачни

 • Легнете на грб и фатете ја рачката со двете раце над главата.
 • Кренете го трупот и доближете ја рачката до колената.
 • Исправете се и кренете ги рацете со рачката врз глава, па вратете се во првобитната положба.
 • Правете ја вежбата 40 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-09.jpg

Вежба за стомачни и нозе

 • Легнете на грб, фатете ја рачката со двете раце и испружете ги рацете над главата. Кренете ги и нозете.
 • Потоа кренете ја рачката, па наизменично спуштајте ги нозете - прво едната, па другата.
 • Правете ја вежбата 45 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-10.jpg

Вежба за гради и раце

 • Раширете ги нозете повеќе од рамената.
 • Испружете ги рацете на страна, а во едната фатете ја рачката.
 • Спојте ги дланките пред вас и префрлете ја рачката од една во друга рака, и повторно испружете ги рацете од страна.
 • Повторувајте 40 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-11.jpg

Вежба за рамена, раце и нозе

 • Раширете ги нозете малку повеќе од рамената и фатете ја рачката со двете раце пред вас.
 • Замавнете со рачката на едната, па на другата страна. При секое движење не ги одвојувате нозете од подот – само малку кренете ја петата.
 • Повторувајте 30 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-12.jpg

Вежба за нозе

 • Потпрете се на рачката пред вас со левата рака, а десната ставете ја на половината.
 • Кренете ја десната нога странично еднаш малку, а вториот пат што е можно повеќе.
 • Направете 8 повторувања со секоја нога.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-13.jpg

Чучнувања

 • Фатете ја рачката пред вас и застанете со раширени нозе.
 • Држејќи се за рачката, клекнете што е можно повеќе, па вратете се во првобитната положба.
 • Повторувајте 20 до 30 секунди.

13-zabavni-vezhbi-za-koi-kje-vi-treba-samo-rachka-od-metla-ili-dzhoger-14.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...
Едноставни вежби со кои ќе ја намалите болката во стапалата + како да ја спречите За да ги намалите болките во стапалата, треба да ги раздвижите, а во продлжение ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg