Погрешно vs. правилно: Македонка советува како НЕ треба, oдносно треба да правите чучњеви (видео)

„Знам дека на интернет секојдневно гледаме многу фитнес девојки што вежбаат, ама за жал голем процент од нив прават грешки дали од незнаење, дали од желба да изгледаат добро на видео, a и јас сум била една од нив на почеток …“, започнува Софија.

pogreshno-vs-pravilno-makedonka-sovetuva-kako-ne-treba-odnosno-treba-da-pravite-chuchnjevi-video-01.jpg

Софија Манчевска е онлајн фитнес тренер. Таа пред извесно време имаше тешка сообраќајна незгода и сега почнува одново.

Но, Софија е истрајна и упорна и за кратко време почна да се враќа во форма.

Сега, на својот Инстаграм профил почна серијал со како НЕ треба, односно треба да се изведуваат одредени вежби.

Таа дава детални совети околу тоа што прават девојките погрешно, а што правилно кога станува збор за чучњевите:

„Од серијата на „КАКО ДА НЕ ПРАВАМ

Знам дека на интернет секојдневно гледаме многу фитнес девојки што вежбаат, ама за жал голем процент од нив прават грешки дали од незнаење, дали од желба да изгледаат добро на видео, a и јас сум била една од нив на почеток.

‼️НЕ БИДИ една од тие девојки. ⠀

Ќе почнеме со squats. Вежбата што спаѓа во основната група на секој вежбач.⠀

*Столот на видеото е заради мојата ограниченост на ногата моментално, ама важи потполно исто и без него (плус за почетници и проверка на форма столчето е супер)⠀

Има многу митови што ги читаме и слушаме за изведување на чучањ. Дека треба да го стегаме задикот, дека колената не треба да ги поминуваат прстите на нозете и слично. ⠀

Ајде да видиме што е океј што не. ⠀

Прво видео - Како не треба да правам⠀

Второ видео - Како правилно да правам⠀

Дополнително стискање на задникот кога ќе стигнеме горе-правиме хиперекстензија на колковите и го виткаме долниот на дел од половината во неприродна положба мислејќи дека ќе направиме поголем стимул на мускулите на задникот, а всушност не правиме НИШТО, само потенцијално може да направиме повреда на грбот и половината посебно ако работиме со поголема тежина. ⠀

Наместо тоа, стегни го стомакот, грбот и карлицата исто така да бидат во природна положба (избегнувај posterior pelvic tilt) и пробај полека да ја изведуваш вежбата за да имаш константна тензија.⠀

Кога правиме squats, најголемиот отпор го имаме кога почнуваме да ја креваме тежината од долу кон нагоре.⠀

Така да таму е најголемата тензија и од таму па нагоре полека треба да ги чувствуваме мускулите на квадрицепсите и задникот.⠀

При екцентричниот дел од повторувањето (спуштањето надоле), треба да застанете до агол од 90 степени, односно кога вашиот задник ќе биде паралелен со подот⠀

Се креваш со телото НАГОРЕ во права линија, а не НАПРЕД‼️⠀

Е сега со ваква форма прави squats до 101… И не се разочарувај ако не си правела правилно. Сега е време да почнеш!“

Кликнете на стрелката десно за второто видео:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...
8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg