Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Вежби за мајки, кои се изведуваат со помош на бебето

По породувањето, на многу мајки им е тешко да најдат време и да се одвојат од бебето за да вежбаат.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-001.jpg

Овие вежби ги спојуваат мајчинството и фитнесот, вклучувајќи го и бебето во рутината. 

Напомена: Правете ги овие вежби со бебето само доколку се чувствувате сигурно и доволно стабилно и фит, за да избегнете несакани ситуации.

Седнете со скрстени нозе и подигајте го бебето, за да ги затегнете мускулите на рацете. Задржете го бебето горе 30 секунди, па вратете се во првобитната положба.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-1.jpg

Легнете како да правите стомачни, но подвиткувајте се само до половина, како би го затегнале абдоменот.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-2.jpg

Легнете на грб, поставете ги нозете под прав агол и држете го бебето на нив. Повлекувајте ги нозете кон главата, а главата движете ја кон колениците, како на сликата.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-3.jpg

Уште една вежба за затегнување на горниот дел од рацете, но во лежечка положба. Кренете го бебето, задржете 30 секунди, па вратете се во првобитна положба.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-4.jpg

Чучнувањата може да бидет позабавни со дополнителна тежина – додека го држите бебето во кенгур. Повторете 5 до 10 пати.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-5.jpg

Застанете исправено, земете го бебето цврсто во раце и правете 10 исчекори со едната, па 10 исчекори со другата нога.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-6.jpg

Легнете, сместете се удобно и ставете го бебето ниско кај стомакот. Подигнувајте го задникот, додека не формирате триаголник со грбот и нозете. Повторете колку пати можете.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-8.jpg

Чучнувањето со страничен исчекор ќе го изведете на следниот начин: застанете исправено, направете исчекор на страна со едната нога и чучнете. Вратете ја ногата и повторно исправете се во првобитната положба. Повторете со другата нога.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-10.jpg

Истегнете се странично, додека бебето ви е пред вас.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-11.jpg

Држете „plank“ позиција додека можете или додека бебето има трпение да ве гледа мирно. Секако, не мора да висите целосно врз детето за да избегнете несакани ситуации.

vezbi-za-majki-koi-se-izveduvaat-so-pomos-na-bebeto-12.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...
10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...
8 лесни и ефикасни вежби ако сакате да имате тело со секси облини Во зависност од градбата на телото, кај некои жени има мали вдлабнатини од стран...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg