Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Трикови со кои ќе останете во форма за празниците, ако немате намера да вежбате

Танцувајте додека чистите, со пријателите одете на прошетка наместо на кафе и користете го автомобилот што е можно поретко.

trikovi-so-koi-kje-ostanete-vo-forma-za-praznicite-ako-nemate-namera-da-vezhbate-01.jpg

Во идеален свет, сите би имале време за готвење, хобија и, се разбира, редовно одење во теретана.

Но, некогаш одењето во теретана е невозможно, особено ако работите долги часови или имате и други обврски.

Сепак, има начин да останете во форма дури и кога немате време за цел тренинг во теретана.

Погледнете како:

Движете се низ домот што е можно повеќе

Една од најдобрите домашни обврски за раздвижување е дефинитивно чистењето. За да биде уште поефикасно, вклучете што е можно повеќе движења.

Ако, на пример, ги вадите садовите од машината за садови, не се наведнувајте, туку вклучете ги и нозете и клекнете.

kako-da-ostanete-vo-forma-koga-nemate-vreme-za-teretana-02.jpg

Заменете го работниот стол со топка за вежбање

Ако имате топка за вежбање, користете ја наместо стол додека работите нешто седнати.

Топката е колку-толку удобна за седење, но ќе треба да одржувате рамнотежа со што ќе ги активирате мускулите во телото.

kako-da-ostanete-vo-forma-koga-nemate-vreme-za-teretana-03.jpg

Танцувајте додека чистите

Кога ќе вклучите танцување, не само што ќе се движите повеќе, туку и чистењето ќе ви биде многу позабавно.

Па, направете си плеј-листа со омилените песни и приредете си мала забава додека го средувате домот.

kako-da-ostanete-vo-forma-koga-nemate-vreme-za-teretana-04.jpg

Одете на пешачење наместо на кафе

Кога се сретнувате со пријателите, зошто да не одите на прошетка во парк наместо да седнувате во кафетерија или каде било?

kako-da-ostanete-vo-forma-koga-nemate-vreme-za-teretana-05.jpg

Поретко користете го автомобилот

Ако не возите велосипед, можеби сега е вистинско време да почнете со тоа. Кога времето е убаво, без врнежи, настојувајте да одите со велосипед наместо со автомобил.

Ако станува збор за помало растојание, одете и пеш.

kako-da-ostanete-vo-forma-koga-nemate-vreme-za-teretana-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...
Користете ги предметите во домот и уште 4 совети за ефикасно вежбање во домашни услови Одвојте место само за вежбање, направете си план и наместо да купувате опрема, и...
„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg