Топ 15 градови во светот каде луѓето имаат високи плати и многу денови одмор
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ГЕОДЕТ 12-05-2021
Kelner/ka 11-05-2021


Топ 15 градови во светот каде луѓето имаат високи плати и многу денови одмор

Во Москва ви следува 31 ден платен одмор годишно, а исто така и во Даблин, Ирска. Одлично звучи, зарем не?

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-01.jpg

Во поголемиот дел од македонските компании платата е мизерна и едвај ќе ги добиете 20-те денови одмор, кои се минимално предвидени со законот.

Но, ако работите во Лондон, Женева или Минхен ќе се сретнете со многу поинаква ситуација.

Во овие градови платите се високи, се почитуваат правата на работниците, меѓу кои и заслуженото право на одмор.

Во кои градови низ светот работниците имаат високи плати и многу денови одмор?

Женева, Швајцарија

Месечна нето плата: 5.817 долари

Работни часови годишно: 1.859

Платен одмор годишно: 27 денови

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-02.jpg

Москва, Русија

Месечна нето плата: 999 долари

Работни часови годишно: 1.647

Платен одмор годишно: 31 ден

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-03.jpg

Њујорк, САД

Месечна нето плата: 4.304 долари

Работни часови годишно: 1.847

Платен одмор годишно: 27 денови

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-04.jpg

Франкфурт, Германија

Месечна нето плата: 2.626 долари

Работни часови годишно: 1.757

Платен одмор годишно: 28 денови

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-05.jpg

Виена, Австрија

Месечна нето плата: 2.045 долари

Работни часови годишно: 1.678

Платен одмор годишно: 27 денови

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-06.jpg

Лондон, Англија

Месечна нето плата: 2.776 долари

Работни часови годишно: 1.740

Платен одмор годишно: 25 денови

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-07.jpg

Осло, Норвешка

Месечна нето плата: 3.154 долари

Работни часови годишно: 1.744

Платен одмор годишно: 25 денови

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-08.jpg

Даблин, Ирска

Месечна нето плата: 2.603 долари

Работни часови годишно: 1.770

Платен одмор годишно: 31 денови

top-15-gradovi-vo-svetot-kade-lugjeto-imaat-visoki-plati-i-mnogu-odmor-09.jpg

Уште 7 градови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Како да се подготвите за враќање на работа по летниот одмор? Конечно сте го искористиле вашиот годишен одмор и сте отишле на заслуженото пату...
Како да го организирате работниот ден за максимална продуктивност? Свесниот дел од вас веќе е навикнат на динамичните работни денови. Останува само...
Што се случува кога не ја оставате работата дури и кога сте на одмор? Ако сте од оние кои со душа го чекаат одморот, но не можат да одолеат да го пров...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg