По 5 години проучување на милионери, сфатив кои 15 навики нè спречуваат да се збогатиме
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Чувар 22-07-2019
Sales Assistant 22-07-2019


По 5 години проучување на милионери, сфатив кои 15 навики нè спречуваат да се збогатиме

Работите кои НЕ ги правите во животот се одлучувачки за тоа каков живот ќе имате. Токму во нив можеби лежи и причината зошто не успевате да заработите пари.

po-5-godini-istrazuvanje-na-milioneri-sfativ-koi-15-naviki-ne-sprechuvaat-da-se-zbogatime-01.jpg

Том Корли е автор на книгите„Rich Habits“ и „Change Your Habits, Change Your Life“. Тој 5 години минал во друштво на милионери и открил кои навики нè спречуваат да си ги постигнеме целите и соништата.

Открил дека милионерите имаат некои заеднички навики како градење на квалитетни врски, поставување на цели и преземање на пресметани ризици.

Но, направил и листа на навики кои нè спречуваат да се збогатиме:

- Не читаме за да научиме нови работи.

- Не ги следиме нашите соништа.

- Не креираме цели што ќе не мотивираат.

- Не враќаме веднаш на телефонските повици.

- Не се будиме порано за да работиме на себеподобрување.

- Не штедиме пари.

- Не инвестираме паметно.

- Не правиме повеќе од тоа за кое сме платени.

po-5-godini-istrazuvanje-na-milioneri-sfativ-koi-15-naviki-ne-sprechuvaat-da-se-zbogatime-02.jpg

- Не избегнуваме залудно да губиме време.

- Не го правиме тоа што мора да биде направено.

- Не се поврзуваме со други успешни луѓе.

- Не преземаме одговорност за своите постапки во животот.

- Не учествуваме во добротворни акции.

- Не вежбаме секој ден и не јадеме здраво.

- Не сме хумани општо.

Прочитајте и еден трик што треба да го украдете од богатите луѓе!

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку пари ни се потребни за да бидеме среќни? Во желба да бидеме посреќни честопати трошиме пари на многу работи, мислејќи дек...
Што да (не) правите кога ќе ве избркаат од работа? Како што добивањето работно место ги исполнува луѓето со среќа и радост, отказот...
Извонредна филозофија која ќе ви го промени погледот кон животот Џек Ма, или уште познат како Ма Јун, е кинески бизнис магнат, инвеститор и филан...