Време за дремка во канцеларија – Зошто вреди да го следиме овој принцип од Финска?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Време за дремка во канцеларија – Зошто вреди да го следиме овој принцип од Финска?

Ако сте од оние кои сакате да дремнете додека сте на работа, тогаш Финска е идеална земја за вас.

vreme-za-dremka-vo-kancelarija-zoshto-vredi-da-go-sledime-ovoj-princip-od-finska-002.jpg

Во Финска, работниците ги ценат предностите од добриот одмор и практикуваат кратки дремки за време на работното време.

Истражувањата докажуваат дека одморот е клучен за поголема продуктивност, па доколку ви се допаѓа идејата, прочитајте зошто би било одлично ако и ние го следиме овој концепт „на работа“.

vreme-za-dremka-vo-kancelarija-zoshto-vredi-da-go-sledime-ovoj-princip-od-finska-2.jpg

Ова станува тренд кој брзо се шири во финското општество, заради што се намалува стресот, со што се зголемува продуктивноста.

Многу компании обезбедуваат тивки простории и соби за одмор каде работниците може да се релаксираат, па дури и кратко да дремнат.

vreme-za-dremka-vo-kancelarija-zoshto-vredi-da-go-sledime-ovoj-princip-od-finska-03.jpg

Одморот им помага на работниците да се релаксираат, да се смират од стресот и напорната работа, како и за создавање посилни врски и пријателски односи помеѓу колегите.

vreme-za-dremka-vo-kancelarija-zoshto-vredi-da-go-sledime-ovoj-princip-od-finska-04.jpg

Иако во многу земји спиењето среде ден се гледа како мрзливост, Финците ги рушат стереотипите и почнуваат да го ценат квалитетниот сон и одмор како клучен фактор за продуктивност, креативност и достигнување успеси.

Покрај тоа што практикуваат спиење во работни часови, финските компании полека се оттргнуваат од правилата за строго придржување кон класичното работно време и се фокусираат кон флексибилност, со што секој работник си го организира времето на доаѓање и одење самостојно.

Со оглед на тоа секој има различен распоред на спиење, ова им овозможува на работниците да си го добијат одморот кој им е потребен во текот на денот, а притоа со поголема леснотија и продуктивност да си ги завршат обврските.

vreme-za-dremka-vo-kancelarija-zoshto-vredi-da-go-sledime-ovoj-princip-od-finska-05.jpg

M. M. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Илустрации: Работа во канцеларија vs. работа од дома Секоја работа си има свои предности и маани, без разлика на тоа дали работите во...
Јапонска метода против мрзливост: Принципот од 1 минута „Од понеделник ќе почнам нов живот, ќе одам во теретана, ќе вежбам јога, ќе прав...
Бонтон во канцеларија: Работи кои луѓето со добри манири и култура никогаш не ги прават Иако во зависност од компанијата, се разликува атмосферата и начинот на однесува...

Најчитани неделава