5 фрази кои ќе му ја уништат желбата за секс на вашиот партнер

Постојат многу фактори кои можат да влијаат на желбата на една личност за интимност, вклучувајќи физички и емоционални фактори, но еден од најзначајните фактори што може да влијае на желбата за секс на една личност е начинот на кој комуницира со партнерот.

dali-me-imash-iznevereno-frazi-koi-mozhat-vednash-da-ja-unishtat-zhelbata-za-seks-01.jpg

Сексуалната желба е деликатен и сложен аспект на човечките односи.  Премногу често еден од партнерите се обесхрабрува да започне со сексот што го посакува поради нешто што е кажано за време или по некој чин.

Иако овие зборови можеби не се кажани со злоба, штетата што ја предизвикуваат понекогаш може да резултира со изгубена сексуална желба и да доведе до распадната врска.

„Не вечерва, премногу сум изморен/а"

Иако е сосема нормално одвреме-навреме да бидете уморни, пречестото користење на овој изговор може да направи вашиот партнер да се чувствува отфрлено и несакано. Задолжително обидете се да најдете други начини да му покажете на партнерот дека се грижите за него/неа.

dali-me-imash-iznevereno-frazi-koi-mozhat-vednash-da-ja-unishtat-zhelbata-za-seks-04.jpg

„Ајде побрзо да завршиме со ова, имам обврски"

Користењето на оваа фраза сугерира дека сексот го гледате како досадна работа, а не како пријатна активност што можете да ја споделувате заедно. Ако не сте расположени за секс, подобро е да бидете искрени и да ги споделите чувствата со партнерот, наместо да се присилувате на сексуална активност.

"Не сум расположен/а"

Иако е важно искрено да ги споделите вашите чувства со партнерот, оваа фраза може да се толкува како отфрлање на вашиот партнер. Наместо да ја користите оваа фраза, обидете се да ги објасните своите чувства на начин што ќе ги признаете желбите на вашиот партнер, а истовремено ќе ги изразите вашите сопствени потреби и граници.

dali-me-imash-iznevereno-frazi-koi-mozhat-vednash-da-ja-unishtat-zhelbata-za-seks-02.jpg

„Дали ме имаш изневерено?“

Ова е една од многуте негативни прашања кои можат да ја убијат желбата за секс и целото расположение во спалната, па и не само таму. Ако имате некакви сомнежи, најдобро е да одберете друг момент да разговарате за тоа и да бидете смирени.

dali-me-imash-iznevereno-frazi-koi-mozhat-vednash-da-ja-unishtat-zhelbata-za-seks-03.jpg

„Не го правиш како што треба. Досаден/на си"

Критиката и негативноста може брзо да ја убијат сексуалната желба на вашиот партнер. Наместо да укажувате што прават погрешно, понудете предлози за тоа што би сакале тие да прават поинаку.

M. Г. | Црнобело / фото: freepik.com

Би можело да ве интересира:

3 секс пози за сите жени кои имаат болки во грбот (18+) Секс поза „лажичка“: Ова е најнежната поза за сите кои патат од болки во грбот. ...
„Не сме имале секс една година - зошто жена ми не признава дека има афера?“ „Со сопругата не сме имале секс речиси цела година и таа едвај зборува со мене. ...
„Не ги молете за љубов тие што немаат време за вас и мислат само на себе“ Не молете ги за љубов тие кои немаат време за вас, тие кои мислат само на себе. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg