Најчестата причина поради која толку многу жени не доживуваат оргазам + 9 други
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Најчестата причина поради која толку многу жени не доживуваат оргазам + 9 други

Најчестата причина поради која жените не доживуваат оргазам е што не се ментално присутни за време на чинот. Нивниот ум во тој миг е на работа, кај децата, финансиите итн.

najchestata-prichina-poradi-koja-tolku-mnogu-zeni-ne-dozivuvaat-orgazam-plus-9-drugi-01.jpg

Доживувањето на оргазам е најдобриот дел од сексот. Токму тоа е тоа што нè тера да се враќаме одново по повеќе акција.

Ако не постоеја оргазми луѓето немаше да бидат толку заинтересирани за секс. Но, вистина е дека мажите и жените доаѓаат до врвот поинаку.

За жал, сè повеќе жени се жалат дека не можат да стигнат до оргазам и ова се најчестите причини за тоа:

1. Тие сè уште учат за себеси и тоа што им одговара за време на сексот. Треба многу трпение, практика и тренирање на вашето тело како редовно да доживува оргазми.

2. Тие не веруваат дека може да доживеат оргазам. Оргазмот е повеќе ментална отколку физичка работа, па затоа потребна е ментална релаксација и посочување на партнерот што сакате, а што не во креветот.

3. Тие не сметаат дека имаат потреба од оргазам. По напорен работен ден или кавги со децата многу жените сметаат дека немаат потреба од секс, а со тоа и од оргазам, се разбира.

4. Тие не обрнуваат внимание на предиграта. За разлика од мажите, на жените им треба стимулација од различен вид заедно за да го достигнат врвот. Со малку повеќе напор и сè е возможно.

5. Тие немаат доволно клиторисна стимулација. Покрај пенетрацијата потребна е и клиторисна стимулација за достигнување на врвот. Рацете се од голема помош.

6. Тие брзаат. За жените потребно е од 15 минути, па до 1 час за да постигнат оргазам и тоа варира во зависност од тоа како се чувствуваат во моментот. Брзањето не помага.

7. Тие не се доволно интимни со партнерот. На жените им е потребно многу повеќе од само физичка врска. Тие треба да се чувствуваат емоционално и интелектуално поврзани со партнерот. Колку поголема конекција, толку поголема шанса за оргазам.

8. Тие не се фокусирани на чинот. Жените може да се изгубат за време на сексот, да изгубат интерес, да им стане здодевно и да отпатуваат со умот на друго место. Без комплетно ментално присуство во самиот чин оргазмот нема да се случи. Ова можеби е најчестата причина поради која жените немаат оргазам.

9. Тие не се самоуверени за своето тело. Ако се чувствувате самоуверено за своето тело, вашата изведба е подобра и имате поголема шанса за оргазам. Но, ако сте несигурни и срамежливи, тогаш нема да го извадите максимумот од чинот.

10. Тие за загрижени за своите оргазми. Колку повеќе размислуваат за тоа зошто немаат оргазми, толку се подалеку од нив. Менталниот притисок резултира со лоша изведба во спалната соба. Само одете со текот без да се грижите премногу за тоа.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

14 работи кои мажите им ги кажуваат на жените, а жените ги мразат „Изгледаш одлично за своите години.“ – Мажите и жените постојано имаат проблем в...
Ако ја сакаш, не ја уништувај Сакам да се присетиш како изгледаше таа првиот пат кога ја здогледа… Ти доaѓа ли...
Жените во врска имаат 30% помалку оргазми од нивните партнери Авторката на книгата„Becoming Cliterate: Why Orgasm Equality Matters – And How t...

Најчитани неделава