Важни вештини кои паровите треба да ги поседуваат за да ја спасат врската
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Важни вештини кои паровите треба да ги поседуваат за да ја спасат врската

Семеен психолог, Гај Винч, повеќе од 20 години им помага на паровите, а смета дека среќата и задоволството во врската зависат од неколку клучни фактори.

vazhni-veshtini-koi-parovite-treba-da-gi-poseduvaat-za-da-ja-spasat-vrskata-01.jpg

Овие фактори не се инстинктивни и бараат многу учење и подготовка, па за да се усовршат вештините потребно е вежбање и труд.

Со цел да ја одржите врската среќна и да ја спасите од пропаст, потребно е да развиете одредени навики и вештини.

Погледнете дел од нив:

Сочувствувајте еден со друг

Ова е способност да се ставите себеси во „туѓа кожа“ и да дадете фидбек – да ја поддржите другата личност или да се спротивставите, да бидете тажни и среќни заедно.

Разгледајте ги сите околности и размислете како вие би постапиле, пред да осудите. Обидете се да ги сфатите чувствата на партнерот и не правете проблем веднаш.

vazhni-veshtini-koi-parovite-treba-da-gi-poseduvaat-za-da-ja-spasat-vrskata-02.jpg

Имајте разбирање еден за друг

Освен што треба да сте способни да се ставите на местото на партнерот кога тој е во „неволја“, важно е да го правите и за време на кавгите.

Секако, ретко кој за време на кавга признава дека другиот е во право, но доколку успеете да го изговорите и признаете тоа, верувајте може да се случат чуда.

Партнерот ќе сфати дека вие имате разбирање за неговите чувства и дека прифаќате како се чувствува дури и кога се лути.

vazhni-veshtini-koi-parovite-treba-da-gi-poseduvaat-za-da-ja-spasat-vrskata-03.jpg

Бидете внимателни и љубезни

Многумина ја потценуваат моќта на малите дела на внимание и љубезност. Но, доколку заборавите на тоа, ќе влезете во круг од кој нема излез.

Ако едниот партнер демонстрира нервоза без да има потреба, другиот ќе врати со иста мера, и тоа ќе доведе до сериозен конфликт.

Во такви моменти, малите дела, како букет цвеќе, омиленото  благо, вкусна вечера или едноставно, прегратка, може многу да помогнат, иако не може да решат сè.

vazhni-veshtini-koi-parovite-treba-da-gi-poseduvaat-za-da-ja-spasat-vrskata-04.jpg

Бидете партнери во одлуките

Некои парови толку многу се навикнуваат еден на друг, што почнуваат да се однесуваат меѓусебно како цимери.

Секој почнува да си живее свој живот и се однесува како со никој да не дели ништо, па често си ги игнорираат меѓусебните мислења.

Но, тоа може да доведе до сериозни проблеми и кавги, па за да се избегне тоа, треба важните одлуки да ги носите заедно.

Секогаш земајте го обѕир мислењето на партнерот бидејќи некои работи влијаат на вашиот заеднички живот.

vazhni-veshtini-koi-parovite-treba-da-gi-poseduvaat-za-da-ja-spasat-vrskata-05.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Паровите кои спијат во одвоени кревети имаат подобар секс Ако ве загрижуваше што не спиете во ист кревет/соба со партнерот, ова истражувањ...
16 знаци дека вреди да ја спасите врската, иако имате кавги Сигнали дека вашата врска вреди да биде спасена: Сè уште имате пеперутки еден за...
5 знаци дека е време да се стави крај на врската Ако си го поставувате прашањето „Дали треба да раскинам?“ тогаш постои причина з...