Кои се трите најнеобични последици од сексот?


Кои се трите најнеобични последици од сексот?

Таканаречените „обични“ последици од сексот се оргазмот, пријатниот замор потоа, блискоста со партнерот, задоволството, здравата насмевка на вашето лице...

tri-mnogu-neobichni-posledici-od-seksot-01.jpg

Но постојат и три прилично необични последици од ваквиот чин, кои сигурно сте ги почувствувале најмалку еднаш.

Прочитајте и зошто се случуваат тие:

Изострено чувство за мирис

За време на сексот и веднаш потоа, хормонот пролактин се лачи интензивно во вашето тело. Токму овој хормон е одговорен за чувствителноста на вашето сетило за мирис.

По сексот или по мастурбирањето, нивото на пролактинот може да биде неколкупати зголемено како последица на самиот чин, па затоа и сте почувствителни на различни мириси.

Оваа последица се нормализира веднаш штом ќе се стабилизираат и хормоните.

Меланхолија

Ова е многу чудна последица, со оглед на тоа што во најголем дел од случаите се чувствуваме релаксирано, среќно, задоволно, еуфорично, смирено, а потоа и поспано.

Но, интересен е податокот дека барем 46% од сексуално активните жени најмалку еднаш се почувствувале нервозно, агресивно, па дури и меланхолично по сексуалниот чин.

Некои од нив дури имале и продолжена тага, а тоа може да е последица на измешаните емоции и хормони, но и на одредени стресни ситуации од секојдневнието.

За среќа, ова се случува ретко и мали се шансите да го наруши односот меѓу партнерите.

Привремена амнезија

При самиот оргазам, краткотрајно запира снабдувањето на мозокот со кислород. Оваа појава е ретка, им се случува на 3 до 5 од вкупно 100.000 луѓе годишно.

Најчувствителни на ова се жените помеѓу 40 и 50 години, но им се случува и на помладите. И во овој случај, за среќа, ефектот е краткотраен и мозочната блокада исчезнува за неколку часа или откако добро ќе се наспиете.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што не треба да правите веднаш после секс? Иако после секс никој не сака да има други обврски, сепак кога станува збор за з...
Не сте физички или емотивно спремни за тоа: Неколку причини зошто не у... Ако не уживате во сексот, како што вашите пријатели уживаат, можеби е време да л...
Совети од пет жени во брак како сексот да не ви стане рутина Бидете спонтани, зборувајте за сексот и никако не го гледајте како трка по оргаз...