10 прашања кои треба да си ги поставите за да знаете дали врската треба да премине на ново ниво
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


10 прашања кои треба да си ги поставите за да знаете дали врската треба да премине на ново ниво

Има одредени прашања кои треба да се постават на првите состаноци со потенцијалниот партнер со цел да дознаете со каков човек си имате работа.

10-prashanja-koi-treba-da-si-gi-postavite-za-da-znaete-dali-vrskata-treba-da-premine-na-novo-nivo-01.jpg

Но, секако, тоа се површни прашања за запознавање, бидејќи не треба да се претера со сериозноста уште од почетокот.

А, кога веќе сте во врска и гледате дека работите водат кон посериозно, време е за уште неколку прашања со цел да знаете дали вреди да се води врската на ново ниво или треба да ставите крај додека е време.

Ново истражување спроведено од адвокат за разводи, во кое учество земале познати случаи на разводи, 53 парови, 10 адвокати за семејни односи, медијатори и двајца судии, открива листа на прашања кои треба да ги поставите пред да станат работите сериозни.

Тие ги откриле 4-те главни причини за неуспех на врските, а тие се – некомпатибилност, нереални очекувања, неможност да се справат со проблемите на врската и неуспех во негување на врската, односно малку вложување труд.

Според резултатите, тие ги составиле овие 10 прашања кои треба да ги размислите како тест пред да го направите следниот чекор:

1. Дали си одговарам со партнерот?

2. Дали имаме силна основа за пријателство?

3. Дали ги сакаме истите работи во врската и животот?

4. Дали нашите очекувања се реалистични?

5. Дали вообичаено го гледаме најдоброто еден во друг?

6. Дали двајцата се трудиме да ја одржиме врската на ниво и да не западне во монотонија?

7. Дали двајцата се чувствуваме слободно да дискутираме на различни теми за нас?

8. Дали двајцата сме посветени да ги издржиме тешките периоди?

9. Кога ќе се соочиме со стресни околности, дали ќе успееме да се извлече,е?

10. Дали имаме кој да нè поддржи?

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

16 знаци дека вреди да ја спасите врската, иако имате кавги Сигнали дека вашата врска вреди да биде спасена: Сè уште имате пеперутки еден за...
Непријатни знаци дека раскинувањето било единствената правилна одлука ... Иако ви беше тешко, одлучивте да ја раскинете врската која ве правеше несреќни. ...
5 знаци дека е време да се стави крај на врската Ако си го поставувате прашањето „Дали треба да раскинам?“ тогаш постои причина з...