5 основни правила за секс по породувањето
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Java Developer 15-02-2019
Собар/ка 15-02-2019


5 основни правила за секс по породувањето

Колку милиметри е разликата  во ширината на вагиналниот канал пред породувањето и 2 месеци по породувањето? Кои се чекорите за враќање на сексуалниот живот во нормала?

5-osnovni-pravila-za-seks-po-poroduvanjeto-01.jpg

За време на бременоста многу жени се загрижени што ќе се случи со нивниот сексуален живот откако ќе родат.

Најважно е да знаете дека „потоа“ сè ќе биде добро.

Основни правила за секс по породувањето:

Правило 1: Време

Почекајте до мигот додека докторот ќе ви даде одобрение за да имате секс. Најчесто жените му се враќаат на интимниот живот 2 месеци по породувањето.

Понекогаш поради притисокот од страна на партнерот тешко е да се запази оваа временска рамка, но мора да запомните дека предвремениот секс може да доведе до воспалителни процеси. Раѓањето на детето е огромен товар за мускулите во карличниот дел и на вагиналниот канал може да има микрооштетувања.

5-osnovni-pravila-za-seks-po-poroduvanjeto-02.jpg

Правило 2: Релаксација

Потребно е време за телото да закрепне. Најдобриот начин за тоа е да го сакате.

Дозволете му на вашиот партнер да ве допира и да ви го милува телото, но не брзајте со сексот.

5-osnovni-pravila-za-seks-po-poroduvanjeto-03.jpg

Правило 3: Лубрикација

По породувањето, нивното на хормонот естроген во крвта паѓа драстично и тоа е причина не само за постпородилна депресија, тука и за сувост на вагиналниот канал.

Па, ако се грижите за вашиот сексуален живот, тогаш добро е да си купите лубрикант на база на вода, кој нема да ѝ наштети на микрофлората во вагината.

5-osnovni-pravila-za-seks-po-poroduvanjeto-05.jpg

Правило 4: Кондоми

Без кондоми не треба да имате секс по породувањето. Покрај тоа што ќе ве заштитат од непланирана бременост, тие ќе ве заштитат и од инфекции.

Да, вашиот партнер најверојатно нема да биде среќен, но за ваше добро ќе прифати одреден период да користите ултра тенки кондоми.

5-osnovni-pravila-za-seks-po-poroduvanjeto-04.png

Правило 5: Закрепнување на мускулите

На почетокот ќе мислите дека сега е многу пошироко од претходно, но набрзо ќе сфатите дека работите се враќаат во првобитната состојба и ќе се чувствувате како секси божица.

Инаку, вагиналниот канал спореден пред бременоста и 2 месеци по породувањето е само неколку милиметри поширок. Најмногу страдаат мускулите, кои го опкружуваат вагиналниот канал и даваат чувство на цврстина.

За среќа, состојбата може да се врати во нормала, а дури и подобри со правење на интимна гимнастика, како што се кегеловите вежби. Тоа ќе го направи вашиот партнер задоволен, а вас ќе ви помогне да се чувствувате посамоуверено и посекси.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Правила кои треба да ги следите со партнерот ако сакате брак без пробл... За да имате среќен и успешен брак важно е да имате големо разбирање, но и да поч...
Што не треба да правите веднаш после секс? Иако после секс никој не сака да има други обврски, сепак кога станува збор за з...
Правила на однесување кои ги научиле паровите кои не се караат за ситн... Очигледно дека новите генерации не знаат како да изградат здрава врска, полна со...