Ако сте уморни од кажување „извини“ - кажете „збогум“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Ако сте уморни од кажување „извини“ - кажете „збогум“

Секој пар има несогласувања и кавги, но има и граници до каде може да се оди со сето тоа. Кога односот ќе стане нездрав, тогаш не е на добро.

grizhete-se-za-onie-koi-gi-sakate-duri-i-koga-ste-im-luti-01.jpg

Не се обесхрабрувајте, бидејќи колку порано завршите некој однос кој ве труе, толку побрзо ќе се ослободите од вината и лошото чувство. Во исто време, ќе се заштитите од тоа да бидете скршени.

Не постои магична формула за да можете веднаш да сфатите дали вреди за некого да се борите и дали караниците ќе поминат. Но, забележете како вие се чувствувате. Дали чувствувате вина и се обвинувате себе, дури и кога не сте криви за ништо? Тоа воопшто не е добро.

Ако сте вие тие што се извинувате, можеби почесто го правите тоа отколку што го кажувате своето име. Дали ви е јасно функционирањето на вашата свесност? Дали можеби го правите тоа поради личноста со која сте избрале да бидете блиски?

Ова важи и за пријателствата, но и за поповршните односи како што се колеги на работа или познаници, а не само за романтични врски.

grizhete-se-za-onie-koi-gi-sakate-duri-i-koga-ste-im-luti-03.jpg

Една од најтешките лекции во врските е дека никој не сака да ја има целата одговорност врз себе, па често прави другата личност да се чувствува лошо и повредено, но и да се извинува за нешто што не е виновна.

Многумина мислат дека тоа е нормален дел од борбата за љубов и спасување на односите. Но, размислете како се чувствувате потоа? Дали ви е полесно или сте повознемирени? Дури и кога се извинувате и кога ви „простуваат“, ако потоа нема олеснување, тогаш бидете свесни дека овој однос не е тоа што ви треба.

Вие сте одговорна личност која има контрола врз својот живот и сигурно немате време да се извинувате и правдате за нешта кои воопшто не се ни во вашата надлежност и одговорност. Таква врска, едноставно, не вреди да ја спасувате.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што не треба да правите веднаш после секс? Иако после секс никој не сака да има други обврски, сепак кога станува збор за з...
Ако ја сакаш, не ја уништувај Сакам да се присетиш како изгледаше таа првиот пат кога ја здогледа… Ти доaѓа ли...
Пар роден во исто време, на исто место - се запознаваат на 18 години и... Нивната приказна е навистина романтична. Некои луѓе како да си се судени, зарем ...