Физичкиот изглед не е единствениот фактор – со што се одликуваат најпривлечните луѓе?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Физичкиот изглед не е единствениот фактор – со што се одликуваат најпривлечните луѓе?

Постојат повеќе „состојки“ кои ја дефинираат привлечноста кај еден човек. Иако многумина мислат дека сè зависи од надворешниот изглед, вистината е поинаква.

So-sto-se-odlikuvaat-najprivlecnite-lugje-01.jpg

Што ја прави една личност привлечна и посакувана?

Динамична привлечност

Начинот на кој се изразувате, односно вашиот динамичен изглед ве прави привлечни и секси. Она што се нарекува динамична привлечност е всушност говорот на тело.

Тоа вклучува изразување на емоции и клучен елемент игра харизмата на поединецот. Позитивното изразување – насмеано лице, оптимистичко темпо, експресивни очи и изрази на лицето се поврзани со динамичната привлечност.

Околности

Голем дел од истражувањата во социјалната психологија ни покажуваат дека ситуациите и околностите се многу важни. Како прво, ги сакаме и ги привлекуваме луѓето што нас нè сакаат и привлекуваат.

Имаме тенденција да возвратиме со еднаква наклоност. Покрај тоа, истражувањата покажуваат дека ако доживееме нешто што нè возбудува, можеме да му препишеме дел од таа возбуда на нашиот партнер и да станеме уште попривлечни за него.

Статичка привлечност

Тоа е она со коешто сте родени – формата на лицето, физичките карактеристики, општиот облик на вашето тело. Се разбира, физичкиот изглед може да се менува како што стареете поради повреди или пластична хирургија, но генерално, физичката привлечност е компонента околу која не можете да направите многу.

Самодоверба и себе претставување

Ова ги вклучува сите работи коишто една индивидуа може да ги направи со неговиот генерален изглед и што го прави физички попривлечен – нега, шминка, фризура, стил на облекување и сл.

Тоа е компонента на привлечноста што се постигнува со помош на „подобрување“, кон која сите сме склони. И да не заборавиме, самодовербата игра многу битна улога во допадливоста, односно привлечноста кај луѓето.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Таа саботна ноќ кога нашите тела ги впиваа страста и водата како сунѓер... Беше типична саботна вечер, го приклучив тушот, за да го расонам моето тело на к...
5 начини на кои телото ви кажува дека сте во погрешна врска Дали сте помислиле некогаш дека тоа што кожата ви изгледа лошо, имате проблеми с...
По вкус на девојките: Кои се најсекси делови од машкото тело? Доколку мислевте дека стомачните мускули заземаат прво место на женската топ лис...

Најчитани неделава