2 предности и 2 мани - Што се случува кај мажите и жените кои гледаат филмови „за возрасни“?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


2 предности и 2 мани - Што се случува кај мажите и жените кои гледаат филмови „за возрасни“?

Речиси сите луѓе, во одреден период од животот, посегнуваат по порнографија, но малкумина го прават тоа со своите партнери.

2-prednosti-i-2-mani-sto-se-slucuva-kaj-mazite-i-zenite-koi-gledaat-filmovi-za-vozrasni-001.jpg

Па, тука се поставува прашањето зошто порнографските содржини се често „забранета тема“ помеѓу паровите?

Додека за мажите порнографијата е стимуланс, многу жени ја доживуваат како неверство.

За да не бидете во заблуда, ова се 2 главни предности и мани кои се јавуваат кај мажите и жените кои гледаат филмови „за возрасни.“ Потоа, сами проценете дали ќе гледате сами или во пар.

Жени

Причини ЗА:

1. Им помага на жените да ја изразат сексуалноста

Гледањето на порнографија може да направи чуда за женскиот мозок. Не само што ќе се ослободат, туку и позитивно влијае на женскиот сексуален нагон. Кога жената гледа порнографија почесто, либидото е поактивно.

2. Поттикнува поврзување со партнерот

Ако сакате да ја зголемите интимноста, близината и поврзаноста со партнерот, заедничкото гледање на филмови за возрасни е паметен потег. Стручните лица сметаат дека гледањето порнографија со партнерот ја тера жената да биде поискрена и отворена со него.

Причини ПРОТИВ:

1. Негативна слика за сопственото тело

Ѕвездите во овие филмови за возрасни обично имаат предимензионирани облини и во спалната соба изведуваат акробации. Па, ова никако не е паметно за жени со ниска самодоверба - но, кај секого влијае различно. 

2. Зависност

Жените, исто како и мажите, може да станат зависни од овие содржини.

2-prednosti-i-2-mani-sto-se-slucuva-kaj-mazite-i-zenite-koi-gledaat-filmovi-za-vozrasni-2.jpg

Мажи

Причини ЗА:

1. Ослободување од стресот

Научно е докажано дека вклучувањето на какви било сексуални активности во секојдневието на мажот, го ослободува од тензијата и стресот. Мажите кои во здрави количини гледаат секс-содржини се психички посмирени и стабилни.

2. Зачинување на сексуалниот живот

Гледањето на порно филмови сериозно може да ја поттикне креативноста на мажот кога е со својата партнерка.

Причини ПРОТИВ:

1. Еректилна дисфункција

Иако е контрадикторно, претераното „консумирање“ на содржини за возрасни може да предизвика еректилна дисфункција кај мажот. Фантазијата е постимулативна од реалноста, па тука може да настане сериозен проблем.

2. Агресија и потценување

Мажите кои претеруваат со количеството на порнографија сериозно може да почнат да ги гледаат жените на сексуално понижувачки начин и да се јават агресивни нагони.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мажот што те сака... Ќе се грижи за тебе повеќе отколку за себе Мажот што те сака... Гордо ќе кажува дека ти си негова партнерка. Ќе т...
8 причини зошто мажите се плашат од силни жени Силните жени може прават некои мажи да се чувствуваат несигурно и недоволно „мач...
8 причини зошто треба да останете сингл во овој момент Во одредени периоди од животот е добро да бидете сингл, па не очајувајте и посве...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg