Мода за туристи: Облечете се како луѓето во земјите во кои патувате
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Мода за туристи: Облечете се како луѓето во земјите во кои патувате

Кога патувате, веројатно не сакате од далеку да се познава дека сте турист. Но, модните трендови од ден на ден се менуваат, па понекогаш е тешко да одлучите што да облечете кога престојувате на различни дестинации.

moda-za-turisti-oblechete-se-kako-lugjeto-vo-zemjite-vo-koi-patuvate-01_1.jpg

За успешно да избегнете модна незгода, дознајте како се облекува локалното население во неколку земји и украдете некоја идеја:

Амстердам, Холандија

Во Амстердам се носат удобни парчиња, како на пример патики во јаки бои, еднобојна маичка и спортско сако. Во зима одберете рамни чевли.

moda-za-turisti-oblechete-se-kako-lugjeto-vo-zemjite-vo-koi-patuvate-01.jpg

Берлин, Германија

Берлин е во знакот на опуштената облека, па најдобар избор се кратки пантaлони и ниски чевли во беж, бели или кафеави нијанси. Во зима, жителите на Берлин најчесто носат интересни џемпери, капа, шал и ракавици.

moda-za-turisti-oblechete-se-kako-lugjeto-vo-zemjite-vo-koi-patuvate-02.jpg

Фиренца, Италија

Во Фиренца се комбинираат различни структури и необични кроеви. Одберете лежерна облека во комбинација со мокасини или еспадрили. Избегнувајте апостолки и маички со натпис.

moda-za-turisti-oblechete-se-kako-lugjeto-vo-zemjite-vo-koi-patuvate-10.jpg

Лондон, Велика Британија

Стилот во Лондон е шик, но без преголем труд да се изгледа убаво. Одберете фустани во јаки бои, или црни комбинации.

moda-za-turisti-oblechete-se-kako-lugjeto-vo-zemjite-vo-koi-patuvate-04.jpg

Париз, Франција

Кога ќе тргнете во Париз, оставете ги дома патиките и тренерките. Ако сакате да се претопите со Парижаните, облечете тесни фармерки или лежерен фустан.

moda-za-turisti-oblechete-se-kako-lugjeto-vo-zemjite-vo-koi-patuvate-05_copy.gif

Миконос, Грција

За дневните излегувања вообичаени се ленени панталони и кошули, а за навечер одберете темни нијанси на миди-сукњи за жени и панталони за мажи.

moda-za-turisti-oblechete-se-kako-lugjeto-vo-zemjite-vo-koi-patuvate-06.jpg

Мадрид, Шпанија

Патиките се вообичаен избор и за жените, и за мажите во Мадрид. Летно време одберете фустани и сандали, а во зима – тесни фармерки  и големи џемпери.

moda-za-turisti-oblechete-se-kako-lugjeto-vo-zemjite-vo-koi-patuvate-07.jpg

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 начини како да не носите градник, иако имате големи гради Ако секој ден носите градник, сигурно знаете колку е добро кога конечно ќе го со...
Фустани кои нема да сакате да ги соблечете до крајот на летото (фото) За свечени вечерни пригоди или дневни прошетки – сатенските фустани на тенки пре...
Мода и психологија на бои: Што кажува вашата омилена боја за вас? Дали и вие припаѓате во групата на луѓе кои и покрај тоа што имаат облека во нај...