Мода и психологија на бои: Што кажува вашата омилена боја за вас?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Мода и психологија на бои: Што кажува вашата омилена боја за вас?

Дали и вие припаѓате во групата на луѓе кои и покрај тоа што имаат облека во најразлични бои, сепак на крај се одлучуваат за една иста?

moda-i-psihologija-na-boi-shto-kazhuva-vashata-omilena-boja-za-vas-01.jpg

Без разлика за каква пригода се работи, веројатно има некоја боја која секогаш ја бирате на прво место и најлесно ви е да ја искомбинирате.

Можеби во таква комбинација се чувствувате најсамоуверено, ви стои најдобро или пак најдобро ги крие недостатоците.

Независно која е причината, токму таа боја ве открива вас и вашиот карактер.

Погледнете што открива за вас вашата омилена боја без воопшто да сте свесни:

Црна

Црната боја очекувано, се сфаќа премногу сериозно. Според многу истражувања, докажано е дека луѓето оваа боја ја гледаат како знак за престиж, моќ и интелигенција.

Луѓето кои ја ставаат оваа боја на прво место се амбициозни, но и чувствителни и лесно може да бидат повредени, иако даваат сè од себе да го сокријат тоа.

moda-i-psihologija-na-boi-shto-kazhuva-vashata-omilena-boja-za-vas-02.jpg

Кафеава

Кафеавата е боја на земјата, а важи за симбол на рационалност, увереност, цврстина, стабилност и интелигенција.

Токму затоа луѓето со овие карактеристики може да бидат забележани во кафеави комбинации.

moda-i-psihologija-na-boi-shto-kazhuva-vashata-omilena-boja-za-vas-03.jpg

Сина

Сината боја покажува самодоверба и сигурност, па токму затоа се препорачува и за професионални настани и состаноци.

Оваа боја ја бираат љубезни, чувствителни и срамежливи луѓе, кои во оваа боја се чувствуваат смирено и сигурно.

moda-i-psihologija-na-boi-shto-kazhuva-vashata-omilena-boja-za-vas-04.jpg

Зелена

Зелената боја е позната по нејзиниот смирувачки ефект кој предизвикува убаво расположение.

Луѓето кои ја носат оваа боја на облека најчесто водат активен живот, живеат во пријатна околина и се финансиски стабилни.

moda-i-psihologija-na-boi-shto-kazhuva-vashata-omilena-boja-za-vas-05.jpg

Виолетова

Оваа боја уште од многу одамна се поврзува со кралските семејства и високите друштва, а симболизира софистицираност, богатство и луксуз.

Луѓето кои ја носат оваа боја се емотивни сонувачи, кои се многу непредвидливи, но и склони кон креативноста и уметноста.

moda-i-psihologija-na-boi-shto-kazhuva-vashata-omilena-boja-za-vas-06.jpg

Црвена

Познато е дека оваа боја симболизира моќ и страст, па облеката во црвена боја привлекува многу внимание.

Луѓето кои ја носат се енергични, возбудливи и секогаш во движење, иако може да важат и за егоцентрични склони на пороци.

moda-i-psihologija-na-boi-shto-kazhuva-vashata-omilena-boja-za-vas-07.jpg

Уште 5 бои на следната страна...Би можело да ве интересира:

Омилена зимска, модна формула: Џемпер + кошула За деновите кога не знаете што да облечете, а сакате да изгледате стилски – долг...
Бохо стил за лето 2015 Продавниците сега се преполни со модели кои се идеални, како за секојдневието, т...
Идеи како да ја носите омилената црна боја во лето (фото) Иако црната боја не важи за летна и многумина ја избегнуваат, сепак има и такви ...