Атиџе е модна муза - Kenzo ја презентираше колекцијата инспирирана од „Медена земја“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Атиџе е модна муза - Kenzo ја презентираше колекцијата инспирирана од „Медена земја“

Мотото на Атиџе што ни е добро познато на сите – пола за мене, пола за пчелите – стана инспирација за пролетната колекција на брендот Kenzo.

atidzhe-e-modna-muza-kenzo-ja-prezentirashe-kolekcijata-inspirirana-od-medena-zemja-001.jpg

Дизајнерот зад колекцијата е Фелипе Оливеира Баптиста, кој секогаш се обидува да најде рамнотежа помеѓу човекот и природата. Фелипе секогаш користи пластика што се рециклира, соработува со WWF и зад себе има неколку еколошки проекти.

Овојпат, за колекцијата пролет 2021 на познатиот бренд, тој се осврнал кон мудроста на Атиџе, претставена во „Медена земја“.

atidzhe-e-modna-muza-kenzo-ja-prezentirashe-kolekcijata-inspirirana-od-medena-zemja-04.jpg

Едноставното правило што го следи Атиџе – зема половина од медот, а другото го остава за пчелите – го фасцинирало Фелипе:

„Филмот го прикажува контрастот помеѓу главниот лик, жена која ги почитува пчелите и секогаш го зема само медот што ѝ потребен да преживее – 'половина за мене, половна за тебе' – и нејзините соседи, кои ги трошат природните ресурси и на крај ги убиваат пчелите“.

atidzhe-e-modna-muza-kenzo-ja-prezentirashe-kolekcijata-inspirirana-od-medena-zemja-02.jpg

„Тoа е една од најстарите врски помеѓу човекот и природата. Сакав да покажам нешто за несигурноста на ситуацијата во којашто се наоѓаме“, вели Фелипе, алудирајќи на штетата што ѝ ја нанесуваме на природата“, вели Фелипе.

Уште кога ќе ги погледнете креациите, ќе ви стане јасно дека шапките со мрежа се инспирирани од опремата што ја носат пчеларите. Интересно е што и на самата ревија, на секое столче за посетителите имало тегла мед.

Целото шоу можте да го погледнете овде:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Инспирација за сите дами: Најдобрите модни изданија на Амал Клуни Амал Клуни важи за дама со елегантен и префинет стил, од која можат да учат мног...
10-те стилски правила кои ги следат Кејт Мидлтон и Меган Маркл, а можете и вие Откако Кејт Мидлтон и Меган Маркл станаа припаднички на кралското семејство, нив...
Како Џенифер Анистон секогаш изгледа фантастично, а не носи ништо посебно? Џенифер Анистон е модната мистерија – секогаш изгледа беспрекорно, а на себе реч...

Најчитани неделава