Мидер, шпицести чевли: 8 модни парчиња кои може да ви наштетат на здравјето


Мидер, шпицести чевли: 8 модни парчиња кои може да ви наштетат на здравјето

Мидер – корективната долна облека ако не е соодветно избрана може да предизвика иритација на кожата и ако е претесен мидерот може да доведе до лоша циркулација и отекување на нозете.

mider-shpicesti-chevli-8-modni-parchinja-koi-mozhe-da-vi-nashtetat-na-zdravjeto-01.jpg

Често се вели дека за убавината се прават жртви. Тоа се случувало уште во викторијанската доба кога жените носеле претесни корсети за да го истечнат струкот.

Но, и денес се случува некои модни парчиња да ви штетат на здравјето.

Модни парчиња кои изгледаат кул, а може да ви наштетат на здравјето:

Тесни шпицести чевли на висока потпетица – прстите се заробени во неприродна позиција и целата тежина е напред, па можно е настанување на плускавци и оштетување на нервите кај прстите.

mider-shpicesti-chevli-8-modni-parchinja-koi-mozhe-da-vi-nashtetat-na-zdravjeto-02.jpg

Чевли поголеми за 1, 2 броја – познатите дами често ги носат за да не им отекуваат стапалата и да им се познаваат вените, но негативната страна е што од страв да не им испаднат затоа што им се големи тие несвесно ги притискаат прстите што влијае негативно на колената, грбот и вратот.

mider-shpicesti-chevli-8-modni-parchinja-koi-mozhe-da-vi-nashtetat-na-zdravjeto-03.jpg

ПВЦ чевли – изгледаат кул, но не дозволуваат проток на воздух, стапалото се поти и прават влажна средина кај стапалото, совршена за развој на разни бактерии.

mider-shpicesti-chevli-8-modni-parchinja-koi-mozhe-da-vi-nashtetat-na-zdravjeto-04.jpg

Балетанки – не се соодветни за долго одење затоа што не му даваат на стапалото поддршка како што треба и можни се проблеми со колената и грбот, плус толку им е тенок ѓонот што сте во опасност да се повредите ако стапнете на некој поостар камен.

mider-shpicesti-chevli-8-modni-parchinja-koi-mozhe-da-vi-nashtetat-na-zdravjeto-05.jpg

Уште 4 модни парчиња  на следната страна...Би можело да ве интересира:

12 модни грешки кои сите ги правиме Купувате чевли на висока потпетици во кои не е можно да се движите. Носите иста ...
9 парчиња облека кои мажите ги сакаат на жените Кои парчиња облека ги обожаваат мажите на женското тело? На што се „запечатуваат...
9 парчиња женска облека кои на мажите им се привлечни На мажите често им се несфатливи некои трендови кои жените ги следат, но сепак п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg