8 работи на кои не треба да трошите пари на вашиот одмор (кога престојувате во хотел)

Не вреди да давате многу пари за полуксузна соба – во повеќето хотели, нема голема разлика од обичните соби.

8-raboti-na-koi-ne-treba-da-troshite-pari-na-vashiot-odmor-koga-prestojuvate-vo-hotel-01.jpg

Дани Кенсел од САД три години работела во хотел и забележала дека повеќето гости непотребно даваат пари за многу работи.

Дури и оние со однапред испланиран буџет, скоро секогаш трошеле повеќе од потребното.

За Insider, таа открива на што можете да заштедите кога сте на одмор (и престојувате во хотел):

Не вреди да давате пари за полуксузни хотелски соби

Според Дани, во повеќето хотели, луксузните соби не се многу поразлични од обичните.

Освен ако не станува збор за соба со подобар поглед, како кон море, обично луксузните соби се само малку поголеми.

Па, доколку не планирате да минувате многу време во собата, таа советува да не давате многу пари за полуксузна варијанта.

8-raboti-na-koi-ne-treba-da-troshite-pari-na-vashiot-odmor-koga-prestojuvate-vo-hotel-02.jpg

Обрнете внимание на локацијата на хотелот

Факт е дека на популарните туристички дестинации, хотелите кои се наоѓаат во центарот на градот или на поатрактивна локација се поскапи.

Поради ова, многумина настојуваат да изнајмат соба во хотел кој е настрана од центарот на градот.

Но, ова значи дека ќе мора да користите некаков превоз за да стигнете до саканата дестинација. Односно, ќе мора да потрошите повеќе пари за гориво или такси.

Пред да најмите соба во поевтин хотел, Дани советува добро да истражите дали имате барем јавен превоз – кој е многу поевтин – до саканите дестинации, за да се спасите од дополнителни трошоци.

8-raboti-na-koi-ne-treba-da-troshite-pari-na-vashiot-odmor-koga-prestojuvate-vo-hotel-03.jpg

Немојте однапред да купувате продукти за хигиена

Во сите хотели има бесплатни шампони и сапуни, а Дани советува пред да тргнете на патување, да прашате што нуди хотелот во којшто ќе престојувате.

Неретко хотелите нудат и продукти како паста за заби, средство за плакнење уста, па дури и влажни марамчиња. Што значи, некогаш нема потреба да давате пари за овие работи.

8-raboti-na-koi-ne-treba-da-troshite-pari-na-vashiot-odmor-koga-prestojuvate-vo-hotel-04.jpg

Проверете какви штекери се користат во државата во којашто патувате

Во повеќето европски држави, штекерите се исти како и кај нас. Но во некои, како Англија, се различни.

Ова значи дека без соодветен приклучок, нема да можете да ги користите електронските уреди.

Па, направете мало истражување и купете соодветен приклучок со адаптер за да не трошите повеќе пари на патувањето.

8-raboti-na-koi-ne-treba-da-troshite-pari-na-vashiot-odmor-koga-prestojuvate-vo-hotel-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Предлог дестинации во Македонија за незаборавни викенд доживувања (за вљубениците во природа) Каде ќе се патува викендов? Што ќе се прави? Ова се неколку прашања што сите пос...
10 места низ Европа што можете да ги посетите ова лето 2023 Полуостровот Истра е преубав дел од Хрватска кој вреди да се посети на лето, осо...
9 митови за Париз во кои веруваме поради филмовите и сериите Некои делови од Париз можеби мирисаат прекрасно од пекарите, но на многу места с...
Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Го посетив селото на Попај морнарот во Малта - бајковита дестинација која ме врати во детството и ми... Она што навистина ме врати во детските денови и ја разбуди мојата меморија со сл...
Викенд предлози: Подзаборавени села во Македонија што треба да ги посетите (раскажуваат историја) Колку и да ја истражуваме нашата земја никогаш не може да се заситиме од волшебн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg