Топ 8 најубави плажи на Пелопонез - со ситен песок и кристално чисто море

Освен многуте археолошки пронаоѓалишта, историски знаменитости и атракции кои нудат поразлично искуство за посетителите, полуостровот во форма на палма има и прекрасни плажи, со ситен песок или ситни камчиња и кристално чисти води. Кои се најубави?

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-01.jpg

Пелопонез е еден од најпопуларните региони за туризам во Грција, а во последно време и Македонците се одлучуваат да го посетат.

Блиску е до Атина, нуди прекрасни ресорти, рајски плажи, но и многу знаменитости и туристички атракции, за оние кои не сакаат класичен одмор.

Таму се наоѓаат некои од најважните археолошки знаменитости, има богата историја и нуди уникатно искуство за посетителите со својата архитектура, градби, амфитеатри, замоци и многу други атракции. 

Но, со оглед на тоа што би го избрале за летен одмор, се фокусираме на прекрасните плажи кои може да се посетат на овој полуостров во форма на палма.

Најубавите плажи на Пелопонез според патувачите на TripAdvisor:

Simos Beach

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-02.jpg

Voidokilia Beach

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-03.jpg

Karathona Beach

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-04.jpg

Panagia Beach

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-05.jpg

Kalamata Beach

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-06.jpg

Mavrovouni Beach

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-07.jpgфото: Инстаграм

Romanos Beach

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-08.jpg

Foneas Beach

top-8-najubavi-plazhi-na-peloponez-spored-tripadvisor-09.jpg

М. М. | Црнобело

Фото: depositphotos.com / tripadvisor.com

Би можело да ве интересира:

Каде да летувате во Хрватска ако сакате песочни плажи? За Хрватска, првата помисла за плажите најчесто е карпести и камени плажи со кри...
Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Ивана од Скопје: „Работев како фотограф на брод, крстарев низ француските Кариби - што ме воодушеви ...  Досега имам посетено многу поморски градови, пристаништа, популарни монден...
Викенд предлози: Подзаборавени села во Македонија што треба да ги посетите (раскажуваат историја) Колку и да ја истражуваме нашата земја никогаш не може да се заситиме од волшебн...
„Го посетив Мехелен - белгиско гратче со калдрмисани улички и прекрасна архитектура на 20 минути од... Мехелен е мало белгиско гратче кое се наоѓа помеѓу популарните и раздвижените гр...
TripAdvisor го избра Лондон за најпопуларна европска дестинација за 2024 - Која соседна земја е на л... TripAdvisor ги избра 10-те најпопуларни туристички дестинации во Европа. На прво...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg