13 работи кои мора да ги направите во Истанбул


13 работи кои мора да ги направите во Истанбул

Истанбул е еден од најубавите и најпосетувани градови во светот кој воодушевува со својата уникатна и неповторлива убавина. Турскиот чај, вкусната баклава и впечатливите џамии се само дел од убавините кои во овој град може да ги видите и вкусите.

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-14

Ова се 13 работи кои мора да ги направите во Истанбул доколку одлучите да го посетите:1. Пробајте го турскиот традиционален чај

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-12. Јадете турски бурек

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-23. Посетете ја црквата Мала Света Софија

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-34. Напијте се турско кафе послужено со локум или баклава

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-45. Пробајте го солениот пијалок Ајран

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-56. Пробајте наргиле со овошна арома

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-6


Уште 7 карактеристични нешта за Истанбул на следната страница...Би можело да ве интересира:

7 работи кои може да ве убијат на Исланд Плажите со црн песок се магични, но ненадеен бран може да ве повлече кон ледено ...
6 работи кои треба да ги знаете пред да ја посетите Словенија Од недогледни вински полиња до неверојатни национални паркови и езера, зошто Сло...
Работи кои секогаш треба да ви бидат спакувани во рачниот багаж кога п... Независно дали одите на краток или долг лет, секогаш ви се потребни неколку пред...