Највеселото селце во Полска: Секоја куќа има фасада со цветови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Највеселото селце во Полска: Секоја куќа има фасада со цветови

Приказната за малото селце Залипе е неверојатна.

najveseloto-selce-vo-polska-sekoja-kukja-ima-fasada-so-cvetovi-001.jpg

Еднаш некој жител решил темните траги кои му се правеле на ѕидот каде се наоѓал шпоретот да ги покрие со мотиви од цвеќе.

Вентилацијата во тој период била лоша, па ваквите траги биле вообичаена глетка за повеќето домови, а по идејата на еден човек, почнале и другите жители од селото да ги бојат своите ѕидови.

На крајот, буквално секој дом бил препокриен со насликани цвеќиња, а од 1948-та година дури имаат и натпревар за одбирање на најубава шарена куќа.

Залипие се наоѓа во југоисточниот дел на Полска, на само 90 минути од Краков.

Уживајте во глетката:

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Парот со најубави фотки од патувања на Инстаграм, открива како и колку... Лорен и Џек се двајца познати Инстаграм блогери, чии фотки сигурно сте ги виделе...
Места во светот кои се поубави кога се покриени со снег Зимата е прекрасна, а посебно кога има снег се создава една посебна идила во кој...
Како е да се патува во бизнис класата на индиска авио-компанија? (фото... Патник го раскажува во детали искуството за патување со „Air India“, а особено ј...