Барселона во пролет е секогаш одлична идеја
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Кувар/ка 22-03-2019


Барселона во пролет е секогаш одлична идеја

Каталонската гордост е еден од оние градови кои никогаш не здосадуваат. Во Барселона секогаш ќе пронајдете нови неоткриени скришни катчиња на кои ќе им се насладувате.

Barselona-na-prolet-e-sekogas-odlicna-ideja-01_copy.jpg

Доколку сте ја посетиле, направете план да ја посетите повторно. Доколку не сте биле никогаш досега, пролетта е одлична сезона да ја запознаете Барселона за првпат.

А што ќе видите? Списокот на прекрасни работи е бесконечно долг. Барселона е град кој ги спојува старото со новото, грубото со фино исполираното, уметноста и спортот (што според локалното население се две исти работи), бидејќи фудбалот се сфаќа прилично сериозно.

Па. започнете со неверојатната Саграда Фамилија, па свртете накај куќите на Антонио Гауди, Каса Мила и Каса Батљо. Продолжете до паркот Гуељ некаде непосредно пред зајдисонце и уживајте во погледот кој го прегрнува градот.

Изгубете се во Готскиот кварт, шетајте низ тесните улички, искачете се до Монжуик и вдишете малку историја во познатото Шпанско село. Пуштете ги слободно мислите во Цитадела паркот и задолжително поминете го петалиштето Ла Рамбла барем 2 пати, во случај да не го пропуштите познатиот шарен пазар Ла Букериа.

Доколку сте фудбалски фанатик не пропуштајте го Камп Ноу, а секогаш може да апсорбирате дополнително сонце на познатата плажа Барселонета. За оние со најмногу ентузијазам тука е Монсерат. Одвојте барем еден ден за местото каде што сте најблиску до небото.

Зачинете со многу автентична локална храна и сангрија. Направете стотици фотки, креирајте спомени и бидете сигурни дека повторно ќе се вратите тука, бидејќи кој дошол еднаш во Барселона со сигурност ќе се врати повторно.

(O)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Работи кои секогаш треба да ви бидат спакувани во рачниот багаж кога п... Независно дали одите на краток или долг лет, секогаш ви се потребни неколку пред...
6 работи кои треба да ги знаете пред да ја посетите Словенија Од недогледни вински полиња до неверојатни национални паркови и езера, зошто Сло...
Што не треба никогаш да пакувате во куфер, за да не трошите залудно вр... Пакувањето за патување не е никогаш лесно, посебно ако патувате со авион, па баг...