10 трикови како бесплатно да ги видите најпознатите туристички места во Европа


10 трикови како бесплатно да ги видите најпознатите туристички места во Европа

Кога патувате во градови коишто се Мека за туристи, често пати голем дел од вашиот буџет завршува во купување влезници за музеи и останатите туристички атракции.

10-trikovi-kako-besplatno-da-gi-vidite-najpoznatite-turisticki-mesta-vo-evropa-001.jpg

Всушност, ќе се изненадите на колку прекрасни места низ Европа може да уживате без да потрошите ниту еден цент.

Проучете ги следните 10 туристички локации коишто можете да ги посетите бесплатно и добро подгответе се за следното патување:

Градини и паркови

Градските паркови во Европа се најчесто одличен избор да го поминете денот и да не потрошите пари додека уживате. Парковите Tuileries Gardens во Париз и Mirabell во Салцбург се одлични дестинации за секој турист.

10-trikovi-kako-besplatno-da-gi-vidite-najpoznatite-turisticki-mesta-vo-evropa-01.jpg

Музеи

Еднаш во месецот, на определен ден, скоро сите музеи, бесплатно ги отвораат своите врати за посетителите. На пример, музејот Лувр во Париз може да го посетите бесплатно секоја прва недела од месецот во периодот од октомври до март и дополнително на 14 Јули. Влезницата во музејот за другите денови чини 17 евра.

Во голем број од останатите музеи честопати посетата е бесплатна за сите. На пример во Музејот на парите во Виена каде што своите дела ги изложуваат младите уметници од Австрија.

Во Лондон можете да го посетите Природонаучниот музеј бесплатно, а колекцијата содржи повеќе од 70 милиони поединечни музејски поставки – растенија, минерали, фосили и животни од целиот свет.

10-trikovi-kako-besplatno-da-gi-vidite-najpoznatite-turisticki-mesta-vo-evropa-02.jpg

Платформи за набљудување

Во голем дел од Европските градови има платформи за набљудување од коишто можете да уживате во прекрасниот поглед на градот бесплатно.

На пример, еден од најдобрите видиковци во Барселона е бункерот Del carmel на врвот на ридот Turo de la Rovira. Ова е бесплатна платформа за набљудување која ви нуди прекрасен поглед на градот и другата страна од ридот (комплетни 360º). Местото е пристапно 24 часа.

За да го видите Париз бесплатно од птичја перспектива, можете да се качите на платформите за набљудување на шопинг центрите Galeries Lafayette и Prentan, како и на Институтот на Арапскиот свет. За споредба, за да се качите на Ајфеловата Кула ќе треба да платите 17 евра.

10-trikovi-kako-besplatno-da-gi-vidite-najpoznatite-turisticki-mesta-vo-evropa-03.jpg

Бесплатни концерти

Европа е рај за љубителите на музиката, којашто може да се слушне не само во концертните сали, туку и бесплатно во црквите, парковите или на плоштадите.

На пример, секоја година во мај и почетокот на јуни, Виенската Филхармонија организира бесплатни концерти на класична музика на отворено. Настанот се одржува во паркот на дворецот Шенбрун.

Во Прага, во градината на палатата Валдштајн, исто така се одржуваат бесплатни концерти под името „Културно лето во сенатот“. Секој четврток од 17 часот до крајот на септември можете да слушате концерти на лимени оркестри, џез бендови и хорови.

10-trikovi-kako-besplatno-da-gi-vidite-najpoznatite-turisticki-mesta-vo-evropa-04.jpg

Скулптури

Покрај тоа што можете да ги видите познатиот Manneken Pis во Брисел и Малата Сирена во Копенхаген, низ Европа можете да се восхитувате и на многу други скулптури бесплатно.

На пример, една таква скулптура е восхитувачкиот Превртен Коњ во Прага или скулптурата на самовилите изработени во жица од нерѓосувачки челик во паркот Трентам во Стоук он Трент во Велика Британија.

10-trikovi-kako-besplatno-da-gi-vidite-najpoznatite-turisticki-mesta-vo-evropa-05.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Низ фотки: 20 причини да го посетите Златибор во зима Златибор важи за едно од најбајковитите места во Србија, кое има многу што да по...
10 плажи во Италија со најчиста вода, каде ќе сакате да го поминете ле... Италија е прекрасна земја која има многу да понуди кога станува збор за шетање, ...
Божиќни маркети, ски ресорти и вкусна храна: Што значи да се патува во... Декември и тоа како знае да биде соодветен за патувања. Можеби немаме долги и то...