20 причини да ја посетите златната Прага


20 причини да ја посетите златната Прага

Прага – раскошната убавица, срцето на Европа, место со прекрасни пејзажи какви што нема никаде на светот.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-01.jpg

Главниот град на Чешка изобилува со убавини од кои застанува здивот. Прага е убава во секој дел од годината, но најубава е во есен кога сé наоколу е обоено во златни нијанси.

Постојат многу причини да ја посетите Прага, а во продолжение прочитајте што сé треба да направите кога ќе отидете таму:

1. Прошетајте се низ уличките од калдрма кои му даваат посебен изглед на градот.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-02.jpg

2. Посетете го ѕидот наречен The John Lennon Wall и напишете или нацртајте нешто на него.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-03.jpg

3. Пробајте го специјалитетот наречен Smazený sýr што претставува нешто слично на тост со растопен кашкавал во комбинација со мајонез или тартар сос.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-04.jpg

4. Посетете го плоштадот Стар град кој ќе се остави без здив.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-05.jpg

5. Во Прага морате да пробате trdelnik – вкусно печиво полнето со крем или сладолед.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-06.jpg

6. Никако не заборавајте да го пробате чешкото пиво кое е едно од најквалитетните пива во светот.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-07.jpg

7. Одете на крстарење на реката В’лтава, која ги поврзува стариот и новиот дел на градот и е најдолгата река во Чешка.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-08.jpg

8. Прага изобилува со прекрасни замоци од Средниот Век кои ќе ве однесат во некое друго време.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-09.jpg

9. Уживајте во бајковитата архитектура во сите делови на градот во барокен, готски или модерен стил.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-10.jpg

10. Задолжително посетете го Астрономскиот часовник Орлој кој е едно од најважните обележја на Прага.

20-prichini-da-ja-posetite-zlatnata-praga-vo-esen-11.jpg

Уште 10 работи на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 причини зошто да ја посетите Франција во зима Доколку планирате да ја посетите Франција, зимскиот период е одличен за оваа дес...
12 причини зошто Амстердам е уникатен град кој вреди да се посети Амстердам важи за еден од најубавите градови во Европа и ретко кој не сака да го...
20 причини зошто Бразил е земја што не се заборава и е слабост на тури... Ова е автентична земја каде секој агол е инспиративен. Земја на зајдисонца и на ...