Не го менуваат презимето во брак, големи класни поделби: 15 факти за животот во Чиле
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Не го менуваат презимето во брак, големи класни поделби: 15 факти за животот во Чиле

Постои огромна класна поделба и при првата средба не е чудно Чилеанците да си постават прашање кое ниво на образование го имаат и од кој дистрикт потекнуваат за да одредат од која класа е соговорникот.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-01.jpg

Чиле се наоѓа во Јужна Америка, а главен град е Сантјаго. Чиле се граничи со Tихиот Oкeaн на запад, сo Перу на север, Боливија на североисток и со Аргентина на исток.

Сте се запрашале ли некогаш како изгледа животот таму? Какви се навиките на локалните жители и нивната традиција?

Aнастасија Полосина е девојка која веќе 5 години живее во Чиле и на својот Инстаграм ги пренесува искуствата оттаму.

Факти за животот во Чиле:

Чиле се нарекува „Швајцарија на Јужна Америка“ затоа што е економски најразвиената земја во тој дел.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-02.jpg

Има најмало ниво на корупција во Латинска Америка, слобода на говор, безбедна околина за живот, како и ефикасни економски мерки.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-03.jpg

Постои огромна класна поделба и во менталитетот на луѓето е разните класи да се одделени една од друга и да нема големо мешање.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-20.jpg

При првата средба не е чудно Чилеанците да си постават прашање кое ниво на образование го имаат и од кој дистрикт потекнуваат за да одредат од која класа е соговорникот.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-06.jpg

Чилеанците имаат некои чудни навики, па така нормално е да седнат зад воланот иако испиле неколку чаши пијалак, не обрнуваат кога паркираат, пa автомобилите им се со многу гребнатинки, жените сакаат да носат високи чизми дури и на температури од 30 Целзиусови степени.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-04.jpg

Во Чиле лето е во јануари, а сезона на скијање во јули.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-09.jpg

Водата на крајбрежјето на Тихиот Океан во Чиле е студена во текот на целата година, дури и во лето има бранови, температурата на водата е околу 15 степени и пливањето е речиси невозможно. Релаксацијата на плажа се сведува на сончање.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-14.jpg

Чиле има многу разновидна природа, таму има пустина, планини, илјадници вулкани, езера, вечно зелени шуми, глечери и острови.

ne-go-menuvaat-prezimeto-vo-brak-nosat-chizmi-vo-leto-15-fakti-za-zhivotot-vo-chile-12.jpg

Уште 7 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

Порано биле канибали, денес не смеете да носите очила и шапки: 11 факт... Членовите на владата на Фиџи за некои официјални приеми облекуваат здолништа, а ...
Топ 12 плажи кои треба да ги посетите ако летово одите на вториот крак... Иако не е толку популарен како првиот крак во Грција, сепак вториот крак, Ситони...
Дијана Коциќ: „120 километри пешки и пијавица на ногата, но Непал вред... Нејзината љубопитноста за нови култури и спознавање на животот на различни начин...