Москва и Истанбул – патувачки предизвик за оние кои сакаат милионски градови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Москва и Истанбул – патувачки предизвик за оние кои сакаат милионски градови

Сообраќаен метеж, турканици, редици и танчење на нерви. Ова се само дел од ситуации во кои сигурно ќе се најдеме ако патуваме во некој милионски град. Колку и да ни изгледаат неподносливи овие моменти, на крај, сепак, решаваме да одвоиме време и пари и да ги посетиме. На пример, Москва и Истанбул. Звучи одлично, нели?

FotoJetglavna

Многумина за Москва велат дека претставува спој на класичното и модерното. Најдобро ќе бидеме самите да се увериме, зашто кружат секакви шпекулации. Вадењето виза и не е толку комплицирано, но, за нас, Македонците, постои и уште еден начин – вадење на ваучер за хотелска резервација што ни овозможува трансфер во Русија.

View this post on Instagram

Зошто мораше вака да заврши? Ова е прашањето што си го поставив утрово по пристигнувањето на аеродромот Внуково во Москва, сфаќајќи дека сум го пропуштил летот до Дебрецин. Не е моја вина, ниту вина на Сара. Едноставно така требало да се случи. Никој не можеше да предвиде дека педесет километри ќе ги возиме цели три часа. Луѓе, имаше толкав сообраќаен метеж што додека се возев во такси се чувствував клаустрофобично. Небаре сите метални школки околу мене сакаа да ме притиснат, да ме задушат. Попат бев сведок на најмалку пет сообраќајни незгоди. Веројатно, никоја не беше катастрофална... Кога се соочив со фактот дека сум заробен во Москва, лутината почна да зоврива во мене и за чудо, не траеше долго. Прстот си го насочив спрема себеси и ја прифатив реалноста, без да имам желба да ја променам. Штом емоциите се сталожија, а фрустрациите исчезнаа сфатив колку Москва е моќен град и колку е поразлична од сé она што дотогаш го имав посетено. Во моментот сé уште сум на аеродромот, чекам да се качам на авионот за Будимпешта и верувам дека откако ќе стапнам на друго тло, ќе сфатам колку ми недостига овој град, што со години одбивав да го посетам. ~~~~~~ - - - #фотонанеделата #фотонаденот #vscobalkan #vscomacedonia #travelgram #ig_russia #roamtheplanet #unlimitedparadise #dametraveler #planetdiscovery #discoveryearth #mskpit #mosquarium #moscowdays #moscowonline #insta_moskva #moscowdaily #iamtb #living_europe #living_destinations #ig_europe #travelgram

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

Сите ја знаеме површината на Русија, па затоа немојте да се изненадите што ќе се почувствувате толку мали, небаре, мравки, кога ќе почнете да ја истражувате Москва. Ако се пишува за Москва, тогаш статијата би немала крај.

Мене, првата асоцијација, на оваа руска престолнина ми е метрото. Мислам, не постои опција, барем еднаш да не го посетите. Како и сите останати и вие ќе се запрашате, дали се наоѓате во некоја уметничка галерија или на обична метро станица.

Од друга страна, за Црвениот плоштад и Кремљ не треба ни да се зборувам. Овие локации се задолжителни на листата, заедно со Црквата на Св.Василиј, Лениновиот мавзолеј и стоковната куќа со изгор цени, ГУМ.

Москва е гигант каде ќе се чувствувате безбедно. Изгледа парадоксално, но така е. Москва е град каде речиси 1/3 од градот е во зеленило. Како што еднаш реков, го повторувам и сега. Москва не е град, таа е држава сама по себе.

Ако Москва е гигантска „лудница“, тогаш Истанбул е уште поголема. Се заљубив во овој град на два континента, се заљубив во храната и отвореноста на луѓето да разменат збор-два со тебе. Истанбул е приказна и неисцрпен материјал за пишување. Најголем предизвик поврзан со Истанбул е можноста да се истражи.

И ако некој праша дали е тоа возможно, јас ќе одговорам, не. Можеби, ако се проживеат неколку човечки животи. Оваа тло ги спојува истокот и западот, на оваа тло се наоѓаат највкусните слатки: баклава, сутлијаш, локум...

Оние што некогаш крстареле низ Босфор ќе се согласат дека претставува незаменливо искуство, а оние кои планираат наскоро да патуваат таму оваа активност нека ја стават во топ три на листата.

Сигурно нема да им побегнете на плоштадот Таксим и Капали чаршија, но она што можеби е помалку познато е алтернативниот кварт Караќој. Ќе се изненадите. Токму таму, во еден скриен агол, ве чека погледот на Фрида Кало.

Кога во еден момент од денот ќе помислите дека сѐ имате поминато, ќе сфатите дека грешите. И ќе тркнете до Сината Џамија. Да ве предупредам, вие сигурно си знаете, ама ќе има турканица со други посетители.

Кога ќе се изморите од целодневните активности, седнете во некој ресторан и нарачајте Јени ракија, па наздравете за животот. И секако, за доживеаната авантура.

View this post on Instagram

Уште еднаш сфатив дека спонтаните одлуки кои ги донесувам во животот, остануваат најдлабоко врежани во мене. Нe планирав никакво патување за следниот период и така, одеднаш, ме посети Лука, пријател од Италија, кој патува со неговото куче Фил, па за час-два донесовме одлука да го посетиме Истанбул. Немаше многу подготовки, па наредното утро тргнавме. По три дена влеговме во лудиот сообраќен метеж на #istanbul. Најдовме сместување преку #couchsurfing и домаќинот, на кого очи не му видовме, ни го остави клучот и ни го довери станот, додека тој беше надвор од градот. За тие неколку дена ја посетивме Капали чаршија, плоштадот Таксим, алтернативниот кварт во Караќој... Шпартавме од еден од друг крај на градот, зошто не сакаа да не примат со куче во јавниот превоз, освен во метро, каде Фил моравме да го затвораме во транспортер. Турците, и старите и младите, се плашеа од него, а останатите улични кучиња се моткаа околу нас и не следеа цело време. Гледано од страна, изгледавме како вистински кучкари. Баклави, сутлијаш, кадаиф, локуми. Немаше од што не пробавме. На турско-бугарската граница се задржавме три часа. Веројатно изгледавме толку сомнителни, па автомобилот ни го ставија на скенер. Само не измачија да извадиме сé од багажникот и да дремеме за ич ништо. Дури на полноќ пристигнавме во Софија, имавме сместување во студентски дом, каде вратарот не сакаше да не пушти со Фил, па кутрото животно го напикавме во ранец и го шверцувавме до собата на пријателите. Рано наутро ја напуштивме Бугарија и секој си продолжи по свој пат. Добро е малку да здивнеме, пред повторно да го запалиме асфалтот зад нас 😏 ~~~~~~~~~~~ #инстаграмџии #фотонанеделата #фотонаденот #vscomacedonia #vscobalkan #skopjeinfo #instagraphy #instagraphytk #roadtrippin #livingadventure #travelgram #travelpassion #map_of_europe #rebornphoto #streetshared #rsa_streetview #imaginatones #istanbuldayasam #gununkaresi #turkinstagram #ig_turkiye #ig_turkey #living_europe #living_destinations #

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

Автор: Евгениј Хоуп | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Топ 12 плажи кои треба да ги посетите ако летово одите на вториот крак... Иако не е толку популарен како првиот крак во Грција, сепак вториот крак, Ситони...
Москва - спој на класичното и модерното: Сообраќаен метеж, облакодери,... Сакам кога без многу размислување ќе ја одредам дестинацијата за следното патува...
Авантура долга 2.000 километри - Од Куманово до Истанбул со автомобил ... Уште еднаш сфатив дека спонтаните одлуки донесени во животот, остануваат најдлаб...