6 причини поради кои ќе го засакате Мексико
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


6 причини поради кои ќе го засакате Мексико

Мексико, самото име на оваа прекрасна земја предизвикува повеќе емоции, стереотипи и очекувања од која било друга земја. Некои луѓе веднаш го поврзуваат со вкусната храна, некои со музиката на маријачите, а некои со мексиканските сапунски опери и бескрајни плажи со палми. 

6 pricini poradi koi ke go zasakate Meksiko 01

Обединетите Мексикански Држави, скратено Мексико, се наоѓаат во Северна Америка. Западниот брег на Мексико го опкружува Тихиот Океан, додека на исток излегува на Карипското Море и Мексиканскиот Залив.

Мексико се граничи со САД, Гватемала и Бализе. Поголемиот дел од територијата на Мексико се состои од пустини и полупустини. Познат е по чили пиперки, пченка и чоколадо, а доколку ова не ви е доволно, поради овие 6 причини ќе го засакате Мексико.

1. Неверојатни глетки

Не е важно дали се работи за врвот на тврдината Castillo de Chapultepec во Мексико Сити, која е единствената тврдина во Северна Америка каде што живееле владетелите, или за Hierve el Agua, која се наоѓа во Оахака и обезбедува поглед на планинскиот масив.

Постојат многу убави глетки во земјата на Маите и Ацтеките кои ќе ве остават без здив.

2. Природни убавини

Кактуси, кои стојат како мали скулптури, прекрасни пештери со плажи и проѕирна, тиркизна зеленикава вода која ги обликува пејзажите на Мексико. Вулкани во облаци од чад или флуоресцентни планктони во брановите на океанот - Мексико има сè.

Ако сте вистински љубител на природата и авантурата, сигурно ќе пронајдете многу места кои ќе сакате да ги истражите.

6 pricini poradi koi ke go zasakate Meksiko 02

3. Богатство на бои

Светлите бои се наоѓаат насекаде, почнувајќи од традиционалните шарени долги марами, преку обоените ѕидови и врати на колонијалните куќи кои ги украсуваат улиците на градовите, до ракотворбите на индијанскиот народ.

4. Сочни и егзотични закуски

Колку различни вкусови можат да се измешаат во една земја? Бескрајно многу. Во Мексико можете да пробате chilaquiles, традиционално јадење од пченкарна тортиља со разни сосови, huevos rancheros, пржени јајца сервирани како на руралните мексикански фарми, такоси и др.

6 pricini poradi koi ke go zasakate Meksiko 04

Cafe de olla е типично кафе кое се подготвува со цимет и посебен вид шеќер. Horchata е сладок пијалак од ориз и бадеми, а michellada е мексиканско пиво со сок од домати, чили, лимета и сол.

5. Топол и пријатен народ

Иако секојдневниот живот во Мексико е постојана борба за многумина, неверојатно е како луѓето се борат против животните проблеми со оптимизам и радост. Тие се секогаш расположени за непланирана забава.

6. Мистериозна магија

Нема сомнение дека во Мексико постои некаква магија. Богатата културна историја и древната цивилизација се толку длабоки и фасцинантни што ќе почувствувате некоја чудна енергија кога ќе ги слушате нивните приказни.

6 pricini poradi koi ke go zasakate Meksiko 03

Мексико не е совршен, тој е реален, полн со емоции и совршено несовршен, токму затоа и ќе го засакате.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

14 причини зошто треба да отидете во Тајланд барем еднаш во животот Мала земја во Азија која нуди толку многу природни убавини, дружење со дивиот жи...
8 причини зошто возењето со гондола во Венеција е толку скапо Гондолиерите одат во специјално училиште за да добијат лиценца, има строги прави...
22 причини зошто Финска е најсреќната земја на светот Државата се труди да одржи баланс работа vs. приватен живот кај жителите.Финскио...