Магични локации од цртаните филмови на Disney што можете да ги посетите во реалноста


Магични локации од цртаните филмови на Disney што можете да ги посетите во реалноста

6. „Херкулес“

Во 1997 година, Disney „прочепка“ во грчката митологија и ја објави својата верзија на „Херкулес“, анимираната приказна за борбите на „бесмртниот смртник“ на Зевс.

Во филмот, Херкулес патува во Храмот на Зевс за да се моли и да побара водство.

Додека е таму, статуата на Зевс оживува и Херкулес дознава дека тој навистина е син на таткото на сите богови.

За жал, вистинскиот храм на Зевс во Атина сега е во рушевини, но интригирачки е да се истражува она што е останато, вклучувајќи ги 15-те од 104 оригинални коритански столбови.

10-magichni-lokacii-od-crtanite-filmovi-na-Disney-shto-mozhete-da-gi-posetite-vo-realniot-zhivot 07 630x380.jpg

7. „Аладин“

Приказната за Аладин навистина крена голема прашина во 1992 година.

Речиси секој од нас ја гледал или барем слушнал за „невозможната“ романса помеѓу Аладин и принцезата Јасмин.

Но, дали знаевте дека Палатата на Султанот е инспирирана од фасцинантната Таџ Махал од индискиот град Агра?

10-magichni-lokacii-od-crtanite-filmovi-na-Disney-shto-mozhete-da-gi-posetite-vo-realniot-zhivot 08 630x380.jpg

8. „Петар Пан“

Лондонскиот Биг Бен е една од најценетите атракции во Лондон.

Датира од 1859-та година, а години подоцна во 1953 таа станува инспирација за еден од најпознатите Disney цртани филмови „Петар Пан“.

10-magichni-lokacii-od-crtanite-filmovi-na-Disney-shto-mozhete-da-gi-posetite-vo-realniot-zhivot 09 630x380.jpg

9. „Пинокио“

Приказната за детето-марионета со име Пинокио потекнува од едно мало село во Италија.

Иако куклите што би ги виделе во продавниците во Италија можеби не оживуваат, сепак можете да талкате низ селото Колоди (во близина на Тоскана) и да прошетате низ калдрмните улици од кои Дизни ја повлече својата инспирација.

10-magichni-lokacii-od-crtanite-filmovi-na-Disney-shto-mozhete-da-gi-posetite-vo-realniot-zhivot 10 630x380.jpg

10. „Снежно кралство“ (Frozen)

Црквата Свети Олаф се наоѓа во Норвешка и служеше како модел за капелата претставена во Frozen за време на сцената на крунисувањето на Елса.

Можете ли да претпоставите за што уште послужило нејзиното име?

Така е, за името на вашиот омилен снешко.

10-magichni-lokacii-od-crtanite-filmovi-na-Disney-shto-mozhete-da-gi-posetite-vo-realniot-zhivot 11 630x380.jpg

Мила М. | Црнобело Би можело да ве интересира:

Низ фотки: 20 причини да го посетите Златибор во зима Златибор важи за едно од најбајковитите места во Србија, кое има многу што да по...
Порано биле канибали, денес не смеете да носите очила и шапки: 11 факти за животот на Фиџи Членовите на владата на Фиџи за некои официјални приеми облекуваат здолништа, а ...
6 најубави места во светот за кои не сте знаеле дека постојат Секогаш нé изненадува кога гледаме колку неоткриени убавини има нашата план...

Најчитани неделава