Теово – зелен рај во кој вистински ќе се поврзете со природата (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Теово – зелен рај во кој вистински ќе се поврзете со природата (фото)

Теово е село во Општина Чашка лоцирано во источниот дел на областа Азот во околината на градот Велес. Селото е сместено на еден од краците на патот Виа Игнација. Според најстарите записи, Теово се споменува уште во 1335 година.

Teovo-zelen-raj-01.jpg

Теово е рамничарско село на надморска височина од 260 метри. Денес административно му припаѓа на Општина Чашка.

Селото се наоѓа во средното сливно подрачје на реката Бабуна, на 30 километри оддалеченост од градот Велес. Во неговата околина се селата Оморани, Согле, Плевење, Бистрица, Богомила, Мокрени, Ораов Дол.

Селото е познато по своето локално сирење кое се прави со билки и прекрасните, зелени предели околу реката Бабуна.

Теовци се особено горди на нивниот јавор, стар 5 века, со висина од околу 40-тина метри.

Жителите на Теово се снабдуваат со вода од 7-8 бунари. Подалеку од Теово на селскиот атар избива единствениот извор Бела Чешма.

Доколку сакате да се надишете чист воздух и да ги одморите очите во бескрајно зеленило, време е да го посетите Теово:

https://www.instagram.com/p/BGCnEMusVpr/

https://www.instagram.com/p/BljSV3zHNK5/

https://www.instagram.com/p/Biottv4DoEX/

https://www.instagram.com/p/B8H5qwVnZ6Y/

https://www.instagram.com/p/B5Q6oyunYQF/

https://www.instagram.com/p/By7W8oYFH2r/

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

„Бев со „буба“ на пат низ Македонија – авантура што нема да ја заборавам“ Ако порано патувањата ги рангиравме според дестинациите што ги посетувавме, сега...
Додека Ерусалим се моли, Тел Авив игра - Првата станица од патешествието на Блискиот Исток Пред само неколку недели, додека стоев во својата соба расфрлана со работи за па...
9 работи кои може да ги направите оваа есен низ Македонија За да ја доживеете есента со сите нејзини бои, звуци и ароми, не мора да одите м...

Најчитани неделава