Мијачкото Тресонче ќе ви ја наполни душата со мир и убавина (фото)


Мијачкото Тресонче ќе ви ја наполни душата со мир и убавина (фото)

Тресонче е лоцирано во срцето на планината Бистра, во западна Македонија. Распослано по левата и десната страна на Тресонечка Река, која извира во непосредна близина на селото, Тресонче е едно од најстарите села во Македонија. 

Mijackoto-Tresonce-mir-i-ubavina-01.jpg

Неговото име прво било Старо Село, а за првпат се споменува во еден попис од 1467 година.

Влезот во село Тресонче води од Бошков Мост кон исток, по Мала Река и таа е единствениот пат што води низ кањонот во кој се наоѓаат уште и селата Росоки и Селце.

Освен тоа, Тресонче, заедно со другите села во областа, важи за дел од област населена со Мијаци. Се смета дека ова е најстарото мијачко село.

Чудесните Тресончани може да се најдат запишани на најсветлите, но и на најтемните страници од македонската и од светската историја, потпишани под балканските иконостаси. Тресонче зрачи со креативност и богатство на идеи. Низ историјата го нарекувале и „Назарет на југоисточна Европа“.

Изобилува со прекрасна природа и дише со историја.

Доколку сакате да си ги наполните очите и душата со мир и убавина, вашата следна дестинација нека биде мијачкото – Тресонче:

View this post on Instagram

🦋🌼🌲

A post shared by Fani (@fanilazovska) on

View this post on Instagram

I follow rivers 🏞

A post shared by Ujkan (@ujkan_jani) on

https://www.instagram.com/p/5COFyGSoVb/?igshid=1gt4jadv3ydbw&fbclid=IwAR0xMPnJD6a0-chHrE0O5H8CFqVFZaIfpz_bM-478WkP1lZqYGQhnVDyfFs

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Низ фотки: 20 причини да го посетите Златибор во зима Златибор важи за едно од најбајковитите места во Србија, кое има многу што да по...
Инстаграм тура низ брегалнички регион - гео сафари низ скриените богатства на Македонија (фото) Како мал, дедо ми честопати ми даваше разноразни совети, де за живот, де за приј...
Куманово, Велес, Охрид... прошетајте низ овие градови преку фотографии Прво треба да се истражи своето поднебје, па после да се пропатува светот. Оваа ...

Најчитани неделава