Надреална пештера во Нов Зеланд осветлена со биолуминисцентни црви (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Надреална пештера во Нов Зеланд осветлена со биолуминисцентни црви (фото)

Пештерскиот систем Ваитомо е најпознатиот во Нов Зеланд, и тоа од многу чудна причина – црви што светат.

nadrealna-peshtera-vo-nov-zeland-osvetlena-so-bioluminiscentni-crvi-foto-01.jpg

Пештерата со светлечки црви е дел од системот Ваитомо во Нов Зеланд. Пред милиони години, местото на кое се наоѓаат пештерите било под вода, па оттаму и името - на маорски јазик, зборот „ваи“ значи „вода“, а зборот „томо“ – „дупка“.

Коралите, школките, скелетите од рибите и бројните мали организми помогнале во создавањето на варовничкиот слој во пештерите, кој е дебел и до 200 метри. Кога водата почнала да се повлекува, а варовникот да се суши, со текот на времето се формирал пештерскиот систем, кој денес е дом на светлечките црви.

nadrealna-peshtera-vo-nov-zeland-osvetlena-so-bioluminiscentni-crvi-foto-02.jpg

Овие биолуминисцентни црви – Arachnocampa luminosa – се вид кој живее исклучиво на Нов Зеланд.

nadrealna-peshtera-vo-nov-zeland-osvetlena-so-bioluminiscentni-crvi-foto-03.jpg

Нивните ларви, кои се залепени за ѕидовите на пештерата, се одговорни за неверојатното светлосно шоу, и секоја година привлекуваат бројни туристи кои им се восхитуваат (освен оваа).

nadrealna-peshtera-vo-nov-zeland-osvetlena-so-bioluminiscentni-crvi-foto-04.jpg

На ова видео од 360 степени на National Geographic можете да прошетате во внатрешноста на пештерата со биолуминисцентни црви.

Неколку волшебни фотки од пештерата:

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нов луксузен ресорт на приватен остров на Малдиви ќе биде хит во 2019 (фото) Изграден е според еко пријателски стандарди, а од неговата убавина ќе треба да с...
Природна убавина каква што може да се најде само во пештери Постојат многу скриени убавини во светот, но кој да знае за сите нив? Пеште...
Лавиринт со поврзани соби - тајните на Мачу Пикчу, скриениот град на Инките Во перуанските Анди, во близина на Куско, античката престолнина на древните Инки...

Најчитани неделава