Планински масив каде што царува тишината и убавината – „мократа“ Јакупица (фото)


Планински масив каде што царува тишината и убавината – „мократа“ Јакупица (фото)

Јакупица или Мокра Планина — планински масив во централна Македонија. Составена е од повеќе планински делови: Караџица, Даутица, Голешница, Китка, Мумџица, Салакова Планина и Осој.

Mokrata-Jakupica-01.jpg

На планината се наоѓаат траги од ледената епоха, претставени преку циркови (две езера), валови и морени. Јакупица е богата со разновидна флора и фауна, пасишта, извори – врела и друго.

Највисок и најзабележлив врв е Солунска Глава, висок 2.540 метри, а едно од поинтересните места е месноста Долна Бабина Дупка со Нежиловските Стени.

Голем број на институции имаат дадено предлог Јакупица, како и целиот масив Мокра Планина да станат национален парк.

И со добра причина. Јакупица е шумска симфонија од бои, мириси, особено привлечна на есен. Вреди да се посети ова парче природа каде што царуваат тишината и убавината:

https://www.instagram.com/p/CFb1qW3shPl/

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...
Бока Которска – ризница од средновековни градби, море и убавина која не се опишува со зборови (фото) Бока Которска или Которскиот Залив е лоциран во Јадранското Море, во југозападни...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg