Крчин – нереална, планинска убавина со ендемски вид на македонски каранфил (фото)


Крчин – нереална, планинска убавина со ендемски вид на македонски каранфил (фото)

Крчин e планина која го маѓепсува окото на набљудувачот. Се протега во западниот дел на Македонија и дел во Албанија. Таа е природно продолжение на планината Дешат и претставува дел од поголемиот венец Шара-Кораб-Дешат-Крчин-Стогово-Караорман.

Krchin-nerealna-planinska0ubavina-01.jpg

Планината е обилно покриена со шуми. Во најголемиот дел од шумите преовладува бука, а на прекрасниот Крчин расте ендемски вид на македонски каранфил кој може да се најде исклучиво само на оваа планина.

За искачување на врвот Голем Крчин се тргнува од селото Битуше по широка патека, а потоа патеката води низ шумски предели. Искачувањето може да трае повеќе часови и можеби ќе ви изгледа мачно, но она што ќе ве дочека таму брзо ќе ве натера да заборавите на „маките“.

Крчин е апсолутно нереална, планинска убавина, а фотките се повеќе од очигледен доказ:

Уште 7 фотки на следната страна...Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...
Миленков камен – планинска убавина на која имате чувство дека ќе ги допрете небото и облаците (фото) Две патеки може да ве одведат до овој планински бисер на Караџица – од Патишка Р...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg